سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

به گزارش مجله پارمیسفان، تهران (پانا) - مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان از توافقات اولیه برای سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان خبر داد.

سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

سیدحسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، از مذاکره دو کشور ایران و افغانستان برای سرمایه گذاری 5.3 میلیارددلاری در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه های زیرساخت حمل و نقل در کشور افغانستان خبر داد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ضمن عرض تسلیت به دلیل کشته شدن 85 کودک افغانستان در حادثه تروریستی در مدرسه ای در کابل، در خصوص همکاری دو کشور، گفت: در حال حاضر هماهنگی هایی انجام شده تا ایران 5.3 میلیارد دلار در پروژه های عمرانی و زیربنایی حمل و نقل افغانستان و صدور خدمات فنی- مهندسی سرمایه گذاری کند. اینکار در قالب مذاکراتی درباره جزئیات پروژه ها و شرکت هایی که قرار است در افغانستان فعالیت کنند در حال پیگیری است.

همکاری دوکشور در زمینه سرمایه گذاری برای توسعه مسکن در شهرهای تازه و پرجمعیت افغانستان

میرشفیع ادامه داد: در زمینه مسکن هم پیش نویس تفاهم نامه ای در حال تدوین است که علاوه بر زیرساخت های حمل و نقل بخش خصوصی ایران در زمینه ساختمان سازی هم در افغانستان مشارکت نماید. این سرمایه گذاری در شهرهای تازه و همینطور احداث ساختمان های بلند در شهرهای بزرگ آن کشور همچون کابل، هرات، مزارشریف و قندهار امکان پذیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: پیش نویس تفاهمنامه در این خصوص هم اکنون تهیه شده و از طریق مراجع دیپلماتیک در حال پیگیری است.برآورد می شود 5تا 10 هزار واحد مسکونی از طریق سرمایه گذاران ایرانی و با مشارکت شرکت های افغانستانی در این چارچوب اجرا شود.

اعلام آمادگی ایران برای احداث و تکمیل راه آهن هرات- مزارشریف با سرمایه گذاری 2.2 میلیارد دلاری

مشاور وزیر راه و شهرسازی در تشریح پروژه های مهمی که قرار است با سرمایه گذاری ایران در افغانستان اجرا شود، گفت: پروژه راه آهن هرات- مزارشریف در شمال افغانستان، از پروژه هایی است که در برنامه سرمایه گذاری و تکمیل از طریق شرکت های ایرانی است. این راستا ریلی می تواند ارتباط ریلی ایران را به آسیای میانه و کشور چین، فراهم کند. طول این راه آهن 656 کیلومتر است. از طریق رسمی اعلام آمادگی شده است که این راه آهن با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران اجرا شده و به بهره برداری برسد. برآورد اجرای این پروژه 2.2 میلیارد دلار است.

میرشفیع ادامه داد: در زمینه راهسازی هم مذاکرات خوبی با افغانستان انجام شده است. وزارت فواید عامه پروژه های مهمی که برای افغانستان از نظر ترانزیتی و حمل و نقلی مهم است به ایران معرفی کرده است. در پی آن وزارت راه و شهرسازی با انجمن صادر کنندگان خدمات مهندسی مذاکراتی مقدماتی داشته و زمینه همکاری مشترک به همتای افغانستانی اعلام شده است و ایران در این حوزه حداقل 3.1 میلیارد دلار در زمینه اجرای پروژه های حمل و نقل جاده ای خواهد داشت.

به گفته کننده وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان، در زمینه حمل و نقل برای کاهش تعرفه های حمل و نقل بار و افزایش تردد در پایانه ها با سرعت و دقت بیشتر، توافقات خوبی با وزارت ترانسپورت افغانستان انجام شده است.

میرشفیع شرح داد: ایران در زمینه صدور خدمات مهندسی و همچنین در زمینه مبادله دانش مهندسی آمادگی دارد تا مشارکت جدی در افغانستان، داشته باشد. جامعه مهندسان ایران تمایل و آمادگی دارند تا در افغانستان دفتر کنندگی تاسیس کنند.

وی همچنین از آمادگی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای داشتن دفتری در افغانستان در موضوع ارایه خدمات فنی- مهندسی خبر داد و گفت: توسعه ارتباطات، آموزش و بهبود استانداردهای ساخت و ساز از اهم برنامه هایی است که جامعه مهندسان و سازمان نظام مهندسی در خصوص آن اعلام آمادگی کرده اند.

توافق ایران و افغانستان برای تسهیل حمل و نقل ریلی و تضمین امنیت در راستا خط آهن خواف- هرات

مشاور وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: تکمیل راه آهن خواف و هرات سال ها نیمه تمام و متوقف باقیمانده بود که خوشبختانه در سال گذشته این راه آهن از طریق روسای جمهور دو کشور افتتاح شد. در زمینه بهره برداری از این خط آهن تجار ایران و افغانستان استقبال خوبی داشتند. هم اکنون هماهنگی هایی بین روسای راه آهن دو کشور برای تسهیل عبور و مرور و ضمانت های امنیتی و فنی انجام شده و که در نهایت باید به امضای روسای راه آهن دو کشور برسد.

وی در خصوص همکاری ایران و افغانستان در حوزه جاده ای و استقبال افغانستان از ترانزیت بین مرزهای دو کشور و سرمایه گذاری در حوزه تزانزیت در پایانه های مرزی با کشور افغانستان گفت: ایران سه مرز جاده ای مهم با کشور افغانستان دارد که در هر سه مرز و پایانه مسائلی وجود داشت که در توافقات دو کشور مسائل برطرف می شوند.

میرشفیع ادامه داد: در مرز دوغارون که در فاصله 120 کیلومتری به شهر هرات متصل می شود، اختلال ورود و خروج در این دو پایانه در این مرز وجود داشت که از طریق سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای پیگیری های خوبی انجام شد و نظم مناسبی در مرز دوغاورن ایجاد شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور افغانستان اضافه کرد: در ماه های گذشته اتفاق ناگوار و آتش سوزی در اسلام قلعه در پایانه مرزی در افغانستان رخ داد که سبب شد تا کشور افغانستان مصمم به نظم دادن و تسهیل در دسترسی ها شود.

احداث پل دوم میلک با سرمایه گذاری ایران و افغانستان

وی گفت: پایانه مرزی مهم دیگر که منطقه زابل ایران را به منطقه نیمروز افغانستان متصل می کند مرز میلک است. ترافیک زیاد این پایانه از یک پل مرزی عبور می کند که موجب معطل ماندن کامیون ها دو طرف مرز می شود. مقرر شده بود تا پل دومی با سرمایه گذاری مشترک دو کشور در این منطقه مرزی، احداث شود که این توافق بزودی اجرایی خواهد شد.

میرشفیع احداث و بهسازی راستا جاده ای ماهیرود به میلک را از دیگر برنامه ها و کمک ایران به افغانستان نام کرد و اضافه کرد: پایانه مهم دیگر هم مرز با افعانستان، ماهیرود در راستا بیرجند تا فراه است. علیرغم شرایط مناسب پایانه ماهیرود راستا ماهیرود تا فراه به طول 120 کیلومتر شرایط خوبی ندارد. در قالب کمک های ایران به افغانستان مصوب شده که ایران این جاده را با سرمایه خود بسازد. این جاده ظرف سال جاری و نیمه اول ساده 1401 تکمیل می شود و به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی، ارزش کمک تازه ایران برای تکمیل این محور 20 میلیون دلار برآورد می شود. 30 کیلومتر این جاده در سال جاری و 23 کیلومتر هم در سال آینده به بهره برداری می رسد.

میرشفیع شرح داد: مجموعه این کارها کمک خواهد کرد تا شاهد توسعه افغانستان باشیم. امیدواریم با کاهش ناامنی ها و خروج آمریکا از آن کشور، افق های روشنی برای کشور افغانستان و توسعه مناسبات دو کشور فراهم شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1740

به "سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید