ثبت ملی آیین آتش نوروزی شب چله

به گزارش مجله پارمیسفان، آگِر نوروژی؛ آیین آتش نوروزیِ شب چله در لیست میراث ملی به ثبت رسید.

ثبت ملی آیین آتش نوروزی شب چله

به گفته فرهاد نظری، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی، آگِر نوروژی؛ آیین آتش نوروزیِ شب چله ثبت ملی شد.

آگر نوروژی یکی از آیین های باستانی ایرانی است که هنوز در میان مردم قوم لک حفظ شده است. مردم لک در شبی که با نام شو چله (شب چله) معروف است، آتش بزرگی برپا نموده و در گرداگرد آن به پایکوبی و شادی می پردازند.

شب چله در واقع مطابق با شروع ماه نوروژ در تقویم لکی است. بنابراین آتشی که در این شب برافروخته می گردد، به آگر نوروژ و به مراسمی که در کنار این آتش گرفته می گردد، رسم آگر نوروژی شو چله می گویند.

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت:

فلسفه برپایی این آتش به این صورت است که مردم لک شب چله را که بلندترین، سردترین و تاریک ترین شب سال است، به عنوان شب زایش میر یا مهر می دانند. مهر نماد گرما، نور و جانبخشی است و با زایش او تاریکی و سردی رو به زوال می گذارد.

وی گفت:

برپایی آتش در این شب از یک طرف برای مراقبت از مهر تازه به جهان آمده و از طرف دیگر نمادی است از خود مهر. مردم لک معمولا با نواختن ساز و دُهل و اجرای مقامات موسیقی و ترانه ها و پایکوبی های لکی شادی خود را بروز می دهند.

آیین آگر نوروژی در میان لک ها تا حد زیادی فراموش شده است، اما مناطقی چون محل سکونت ایل کاکاوند در حد فاصل دلفان و هرسین هنوز به شکل چشمگیری این آیین را حفظ نموده اند. بی شک ثبت آئین آگر نوروژی احترام به تمام فرهنگ های ایرانی است که در گذر زمان شکل گرفته اند و تلاشی برای احیاء این سنت دیرینه است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2025

به "ثبت ملی آیین آتش نوروزی شب چله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی آیین آتش نوروزی شب چله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید