تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟

به گزارش مجله پارمیسفان، دانشمندان سناریوی بسیار جالبی ارائه کرده اند؛ تصویربرداری عمق آسمان در جایی که ما تنها در حال گردش و گردش و گردش هستیم و دریافت فوتون هایی که از جای دوری می آمدند، منجر به این شد که هابل، با کیفیت بالایی دورترین ها مکان ها را رصد کند.

تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟

خبرنگاران| هابل می تواند هر چیزی را که تا لبه جهان واقع شده است رصد کند. چیزی حدود 13.5 میلیارد سال نوری. تلسکوپ هابل نه اینگونه طراحی شده بود و نه کسی فکرش را می کرد که بتواند دور دست ترین نقاط عالم را رصد کند، اما به دلیل تجهیزات پیشرفته ای که توانسته ایم هابل را به آن ها مجهز کنیم و همچنین به خاطر نبوغ دانشمندانمان به چیزی که در حال حاضر در اختیار داریم، رسیده ایم.

دانشمندان سناریوی بسیار جالبی ارائه کرده اند؛ تصویربرداری عمق آسمان در جایی که ما تنها در حال گردش و گردش و گردش هستیم و دریافت فوتون هایی که از جای دوری می آمدند، منجر به این شد که هابل، با کیفیت بالایی دورترین ها مکان ها را رصد کند. تصویربرداری عمقی ای که هابل به آن دست یافته است باعث شد که ما توانستیم درست، لبه جهان را ببینیم، سیزده و نیم میلیارد سال نوری.

به گزارش خبرنگاران؛ تلسکوپ فضایی هابل فروردین ماه سال 1370 در مدارش حول محور زمین قرار گرفت. هابل هزاران عکس شگفت انگیز به زمین ارسال کرده است. هر عکسی داستان خودش را دارد، ولی یکی از بی نظیرترین عکس های هابل، در سال 1374 گرفته شده است. این عکس که غیر رسمی ثبت شده تقریبا حاوی کل تاریخچه عالم و البته اولین در نوع خودش است.

تصویر میدان ژرف هابل (Hubble Deep Field: HDF) عکسی عجیب و حاصل پردازشی غیر عادیست. اخترشناسان معمولا از تلسکوپ هابل برای رصد اجرام خاصی که شناخته شده هستند، استفاده می کنند.

شما میخوای یک ستاره رو رصد کنی؟ بسیار خوب، شما میدونی میخوای روی کدوم ستاره مطالعه کنی. شما تلسکوپو روی ستاره موردنظر تنظیم میکنی.

او رابرت ویلیامز است که در سال 1372 هدایت کننده تیم تلسکوپ فضایی هابل شد. او بود که تصمیم گرفت تا تصویر میدان ژرف هابل را با نشانه روی به سوی نقطه ای که در واقع هیچ جرم خاصی در آن نبود، تهیه کند.

رابرت ویلیامز: کاری که ما کردیم بر خلاف فرایند عادی بود. ما تلاش کردیم قسمت های تصادفی ای از آسمان را، که قبلا رصد نشده بودند، طبقه بندی کنیم آن ها می خواستند تلسکوپ هابل را در چگونگی رصد کهکشان های بسیار دور امتحان کنند. با این حال آن ها نمی دانستند که چه خواهند دید. زمان خوبی برای امتحان چیز های جدید نبود.

بعد از صرف 2 میلیارد دلار در طی 12 سال، این خیلی بده که به اشتباه بسیار بزرگ پیش اومده

تیم هابل همچنان در حال بازسازی وجهه و آبروی از دست رفته تلسکوپشان بودند، زیرا به دلیل ایرادی که در آینه اصلی تلسکوپ بود در طی سه سال پس از پرتاب، عکس های تاری به دست می آمد.

رابرت ویلیامز: ما از جوک ها، روزنامه ها، کاریکاتور های سیاسی و همون طور که میدونی برنامه جانی کارسون خیلی لطمه خوردیم. ناسا برای خرابکاری بزرگی که توی یه پروژه گرون انجام داده بود، مضحکه خاص و عام شد.

ناسا فضانوردانی را به ماموریت پنج روزه ای، برای نصب ماژول فرستاد تا مشکل را رفع کند؛ و این راه حل کار کرد! بنابراین تیم رابرت ویلیامز سال 1374، رصد های عمق آسمان را برنامه ریزی کردند. آن ها به خاطر هدفی، تصمیم گرفتند تلسکوپ را به سمت مکانی تعیین تنظیم کنند. هدف این بود که فرای کهکشان خودمان را ببینیم؛ بنابراین نیاز بود نقطه ای را انتخاب کنند که از صفحهی کهکشان راه شیری، دور و عاری از هر جرم شناخته شدهی بزرگی در خوشه های کهکشانی نزدیک باشد.

آن ها نمی خواستند هیچ چیز روشنی در محدوده مورد نظر باشد. برای رصد پیوسته یک مکان تعیین، نیاز است که رصدخانه در محلی ثابت باشد، اما تلسکوپ فضایی هابل تقریبا یک ساعت و سی دقیقه طول می کشد تا یکبار دور زمین گردش کند و در واقع هیچگاه ثابت نیست آن ها ناحیه ای بالای صورت فلکی دب اکبر را انتخاب کردند، محلی تاریک، دور از توجه ها-حفره ای در عالم! میدان دید انتخاب شده بسیار کوچک بود. اخترشناسان اندازه ظاهری اجرام در آسمان را با درجه قوسی اندازه گیری می کنند و یک درجه قوسی را به 60 قسمت تقسیم می کنند که هر قسمت یک دقیقه قوسی نامیده میشود.

از زمین، قطر ظاهری ماه حدود نیم درجه قوسی یا به طور معادل 30 دقیقهی قوسی دیده میشود. این در حالی است که ناحیه ای که هابل می توانست عکسبرداری کند، حدود 6.2 دقیقه قوسی است.

رابرت ویلیامز: این ناحیه کمی بزرگتر از محدوده ایه که سر گرد سوزن ته گرد میتونه آسمان رو بپوشونه در حالی که سوزن را با دستی کاملا کشیده دور از بدنتون نگه داشتید.

رصد ها در چهار طول موج مختلف نور، در تاریخ 27 آذر 1374 شروع شد؛ و 10 روز پس از آن، تلسکوپ هابل از آن ناحیه کوچک، 342 عکس گرفت.

رابرت ویلیامز: زمانی که داده های خوبی بدست آوردیم، کمی آرامش پیدا کردیم، اما باید تصاویر بیشتری را ثبت و پردازش می کردیم تا اینکه روز دهم متوجه شدیم واقعا کار بزرگی انجام داده ایم.

در عکسی که به دست آمد تعدادی ستاره نزدیک نیز دیده میشود، ولی اجرام بسیار زیاد دیگری شامل نقاط آبی رنگ کوچکی در عکس وجود داشت. همه آن ها کهکشان بودند. نور های ثبت شده در عکس میدان ژرف هابل، از کهکشان های گوناگونی رسیده بود که هر کدام در فاصله ای متفاوت از ما قرار داشتند.

این کهکشان ها دورترین نمونه هایی بودند که تا آن زمان رصد شده بود و این عکس آن ها را در مراحل بسیار ابتدایی تکامل شان نشان می داد، 12 میلیارد سال قبل. یعنی فقط 5.1 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ! انگار که می توانستید تلسکوپی روی زمین قرار دهید و از مصر باستان عکسی بگیرید که در پس زمینه اش یک نئاندرتال و دورتر از آن یک دایناسور قرار داشته باشد. این تیم پژوهشی دو سال بعد، از نقطه کوچک دیگری در نیمکره جنوبی آسمان، عکس برداری کردند.

رابرت ویلیامز: ما میخواستیم بدونیم آیا این اتفاق عادی بوده یا نه؛ بنابراین نقطه دیگه ای رو انتخاب کردیم، چون شما نمی دونید شاید اون نقطه قبلی به کمی عجیب بوده پس ما با خودمون فکر کردیم لازمه که دوباره این رصد رو تکرار کنیم.

مجموعه داده ها افزایش می یابد و به کمک آن تعداد کهکشان ها تخمین زده می شود. این داده ها کمک میکند تا نظریه از ته-به-سر تشکیل کهکشان ها مورد تأیید قرار گیرد که می گوید کهکشان ها در ابتدای تحولشان، کوچک و بی شکل بودند.

یکی از مهمترین میراث های تصویر میدان ژرف هابل، این است که فرهنگ اخترشناسی را تغییر داد.

رابرت ویلیامز: تا این زمان، اخترشناسی به این معنی بود که داده ها را می گرفتند و پیش خودشون نگهش میداشتند تا زمانی که به طور کامل آنالیزش میکردن و این مالکیت معنوی بر داده ها و نتایجشون بود.

ویلیامز و تیمش به جای پنهان کردن اکتشافاتی که در داده ها نهفته بود، آن ها را دسته بندی کرده و سریع به طور گسترده در جامعه علمی منتشر کردند. این مقاله صد ها بار مورد ارجاع قرار گرفته است.

رابرت ویلیامز: امروزه خیلی رایجتر شده که رصد های جالب توجهی انجام میشه و داده ها در دسترس عموم قرار میگیره؛ حتی با این وجود که ممکنه حق داشته باشند برای زمان تعیینی داده هاشون رو منتشر نکنند.

با سپاس از مأموریت های سرویس دهی تلکسوپ هابل که دوربین های پیشرفته تری نصب کردند و از آن زمان هابل تصویر هایی میدان ژرف تری گرفته است و داده هایش هم در دسترس عموم قرار گرفته است.

رابرت ویلیامز: من فکر میکنم تصویر میدان ژرف هابل باعث حرکت رو به رشدی در دانش و فهم بشریت شد.

منبع: فرادید
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1519

به "تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ هابل چگونه از اعماق جهان عکاسی کرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید