تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب تر می نماید

به گزارش مجله پارمیسفان، معمولا در سفر دچار محدودیت هستیم و شرایطی داریم که نمی توانیم رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنیم. در واقع جمله هیچ جایی خانه خود آدم نمی گردد اینجا نیز صادق است. در سفر به مقدار کافی با محل اقامت تان آشنا نیستید و نمی توانید از همان فروشگاه همیشگی نان چاودار، شکر یا برنج قهوه ای خریداری کنید. خیلی از هتل ها نان رژیمی یا پنیر کم چرب برای صبحانه سرو نمی نمایند و خیلی محدودیت های دیگر در سفر وجود دارد که می تواند سیستم تغذیه ای شما را مختل کند.

تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب تر می نماید

با ما همراه باشید؛ در ادامه این نوشته می خواهیم درباره تغذیه در سفر با هم صحبت کنیم.

باور عمومی ای درباره تغذیه در سفر وجود دارد که همه ما به خوبی با آن آشنا هستیم و متأسفانه توجیه مناسبی هم نیست؛ من در تعطیلات هستم. چه اشکالی دارد چند روز هرچه دلم می خواهد بخورم؟!

مسئله ای نیست، قطعا اختیار هرکس دست خودش است. اما دوستان عزیزم به نظر شما عذاب وجدان، احساس بی حالی یا حتی اضافه وزنی که بعد از این چند روز گریبان گیرمان می گردد به لذت خوردن هر چیز سالم و ناسالمی می ارزد؟ اگر می ارزد که دیگر حرفی باقی نمی ماند. اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تغذیه در سفر برای تان اهمیت ویژه ای دارد ادامه این مطلب را از دست ندهید. واقعیت این است که لذت بردن از سفر به داشتن بدنی سالم و سرحال بستگی دارد و البته حفظ رژیم غذایی سالم در سفر آن چنان هم که فکر می کنید کار سختی نیست.

1. غذای سالم در سفر جاده ای

مقداری مواد غذایی مناسب همراه خودتان ببرید. سعی کنید خوراکی هایی را انتخاب کنید که به یخچال احتیاج نداشته باشند. خوراکی های مقوی با ماندگاری زیاد، آجیل، خوراکی های بسته بندی شده ای که احتیاج به پختن ندارند، میان وعده های سالم یا پودرهای پروتئینی مورد علاقه تان که هم سالم اند، هم جای زیادی نمی گیرند و هم انرژی مورد احتیاجتان را تأمین می نمایند، همراه خود ببرید. سعی کنید مواد غذایی را طوری بسته بندی کنید که طعم و مواد مغذی آن حفظ گردد و سالم بماند.

هر کجا که می روید، بازارهای محلی را پیدا کنید و محصولات کشاورزی تازه، سالم و ارگانیک خریداری کنید و مصرف کنید. این گونه مطمئن هستید که محصولات تازه و باکیفیت در اختیار دارید. بازارهای زیبا و مجذوب کننده شهرهای شمالی را به خاطر بیاورید؛ حتما حداقل یک بار در سفر به این بازارهای محلی رفته اید و از خرید سبزی های تازه، ماهی و تخم مرغ محلی لذت برده اید.

قبل از اینکه سفرتان را آغاز کنید، پرس وجو کنید و برترین و مطمئن ترین رستوران های جهت و مقصد سفرتان را بشناسید. می توانید در اینترنت جست و جو کنید و نظر کسانی را که غذای این رستوران ها را امتحان نموده اند، بدانید تا بتوانید بهتر انتخاب کنید.

2. غذای سالم در سفر هوایی

خوشبختانه بیشتر خطوط هوایی این امکان را به مسافران خود می دهند که غذای خود را انتخاب نمایند یا تغییر بدهند. البته این موضوع درباره همه خطوط هوایی صادق نیست و هریک قوانین و شرایط خاص خود را دارد. اگر گیاه خوار هستید یا شرایط بدنی خاص دارید حتما مطمئن شوید غذایی که در هواپیما سرو خواهد شد، برای تان مناسب است.

می توانید مقداری تنقلات یا ظرفی از خوراکی های سالم و مورد علاقه تان را همراه خود ببرید و به بسته غذایی هواپیما دست نزنید. با خودتان میوه های خشک، آجیل، سبزیجات تازه و یک بطری آب همراه داشته باشید. نگران نباشید هیچ منعی برای بردن این گونه مواد خوراکی در هواپیما وجود ندارد.

حواس تان باشد اگر سفر هوایی بین المللی در پیش دارید و می خواهید مواد خوراکی و غذای تان را با خود داخل هواپیما ببرید، از قوانین مربوط به بردن مواد تازه در هواپیما اطلاعات کامل به دست بیاورید.

در صورتی که پرواز طولانی مدتی در پیش دارید، به میزان کافی خوراکی های مناسب همراه خود داشته باشید تا مجبور نشوید غذاهایی را که دوست ندارید بخورید یا گرسنه بمانید. حواس تان باشد از خوردن سیر، پیاز و مواد خوراکی ای که بوی آنها دیگران را آزار می دهد پرهیز کنید؛ راه طولانی است و مسافر بغل دستی شما گناه ننموده که شماره جایگاه بلیتش اتفاقا کنار شما افتاده است.

3. غذای سالم در سفرهای طولانی مدتی که جایی را برای اقامت اجاره می کنید

یکی از راه های حفظ تغذیه سالم مخصوصا در سفرهای طولانی تر اجاره مکان مستقل و مناسب برای مدت زمان اقامت است. معمولا وقتی سوئیت یا آپارتمانی را در سفر اجاره می کنیم، چند وسیله ساده اولیه برای استفاده مسافران در آشپزخانه وجود دارد، اگر این طور بود که مسئله ای ندارید اما اگر چیزی در دسترس نبود آنها را تهیه کنید تا راحت بتوانید آشپزی کنید. خوب حالا فکر کنید در منزل خودتان هستید، غذایی را که دوست دارید بپزید و میل کنید.

در انتخاب مکانی که می خواهید اجاره کنید دقت کنید و توجه داشته باشید که آشپزخانه تمیز و مناسبی داشته باشد. اگر به وسیله اینترنت اقدام کنید، معمولا می توانید تمامی عکس های مربوط به محل را ببینید و سپس انتخاب کنید.

دوستان عزیزم حتما الان با خودتان می گویید در سفر هم باید آشپزی کنیم؟! یادم می آید زمانی به خاطرات مشترک یک نویسنده و یک کارگردان تئاتر که با هم به فرانسه سفر نموده بودند، گوش می دادم و جالب است بگویم یکی از تفریحات و جاذبه های سفر این دو مرد مسن خرید از بازار محلی یکی از شهرهای فرانسه و تهیه غذاهای محلی و سالم آن منطقه بود. پس می توانید آشپزی کنید، غذاهای سالم بخورید و با فرهنگ غذایی یک کشور دیگر آشنا شوید. یک سفر مجذوب کننده چه ارمغانی ارزشمندتر از این می تواند داشته باشد؟!

سعی کنید بازارهای محلی سبزیجات و میوه ها را در اطراف محل اقامت تان بشناسید و بدانید چقدر با محلی که شما اجاره نموده اید فاصله دارند و آیا فروشگاهی که خوراکی های ارگانیک داشته باشد نزدیک شما هست؟ دوستان عزیزم خوشبختانه با جست وجو در اینترنت می توانید هر لحظه اطلاعات مفیدی در رابطه با آدرس ها و مراکز مختلف به دست آورید.

4. غذای سالم هنگام اقامت در هتل

معمولا وقتی می خواهیم در هتل اقامت داشته باشیم قبل از سفر و به وسیله اینترنت هتل را رزرو می کنیم. اگر هم تورهای مسافرتی این کار را انجام بدهند، این امکان وجود دارد که مسافر به وسیله اینترنت نسبت به شرایط هتل آگاهی پیدا کند. معمولا در منوی هتل ها مخصوصا هتل های بین المللی، قسمتی وجود دارد که شما می توانید شرایط تغذیه ای خود را اعلام کنید و آنها هم طبق سفارش شما سرویس دهی خواهند کرد. البته هنگام ورود به هتل هم می توانید این کار را انجام بدهید. معمولا منوی صبحانه ی هتل ها منوی باز است و حداقل در وعده صبحانه می توانید غذاهای سالم را انتخاب و میل کنید. مخصوصا صبح ها از میوه ها و آب میوه ها نگذرید که سالم ترین صبحانه هستند.

معمولا در یخچال اتاق های هتل به میزان کافی آب وجود دارد اما چون از شرایط آب لوله کشی محل اقامت تان مطمئن نیستید و در خیلی از کشورها از آب لوله کشی به عنوان آب آشامیدنی استفاده نمی گردد، سعی کنید قبل رسیدن به هتل به میزان کافی بطری آب برای جلوگیری از کم آب شدن بدن تان تهیه کنید. بهتر است نزدیک ترین فروشگاه به هتل محل اقامت تان را برای خریدن آب و موارد ضروری دیگر در راه رسیدن به هتل شناسایی کنید. گاهی اوقات در حالی که احساس گرسنگی می کنید، در واقع گرسنه نیستید و بدن شما صرفا به آب احتیاج دارد. نوشیدن یک لیوان آب احساس گرسنگی تان را رفع خواهد نمود و از دریافت کالری اضافی جلوگیری می نماید. پس بطری آب را از قلم نیاندازید.

وقتی اتاق را تحویل می گیرید یخچال و خوردنی های موجود در آن را کنترل کنید و از کارکنان هتل بخواهید خوردنی های مورد نظرتان را با هر ماده غذایی ای که دوست ندارید یا با رژیم غذایی تان تناقض دارد یا ممکن است وسوسه تان کند جایگزین نمایند.

دوستان عزیزم فرقی نمی نماید شما با وسیله نقلیه خودتان سفر می کنید یا با قطار، اتوبوس یا هواپیما. در هر صورت می توانید تغذیه سالم خود را از مواد غذایی ای که به یخچال احتیاج ندارند تأمین کنید. شما که همواره در جهت سفر نیستید پس وقتی در یک شهر یا محل اقامت مسافران سکونت دارید کافی است یک فروشگاه خوب و مقرون به صرفه قیمت پیدا کنید که مواد غذایی سالم داشته باشد. پس در سفر هم می توانید تا حدودی از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و در عین حال از سفرتان هم لذت ببرید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2139

به "تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید