بله بی سروصدای ایران به عربستان؟

به گزارش مجله پارمیسفان، شرق نوشت: فدراسیون فوتبال باید نامه نگاری و ارتباط لازم را با فیفا داشته باشد. درصورتی که نتوانیم کنفدراسیون فوتبال آسیا را از تصمیمی که گرفته، منصرف کنیم، باید AFC بپذیرد وقتی ما به عربستان می رویم که نمایندگان این کشور نیز به ایران بیایند و مصوبه قبلی درباره حضور پیدانکردن نمایندگان عربستان در کشورمان باطل گردد.

بله بی سروصدای ایران به عربستان؟

این جملات بخشی از صحبت های مهدی علی نژاد، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان است که روز 25 اسفند 1399 روی خروجی سایت وزارت ورزش نهاده شد. آن روز ها مسئولان در وزارت ورزش و البته فدراسیون فوتبال ایران به تکاپو افتاده بودند تا جلوی اقدام سیاسی کنفدراسیون فوتبال آسیا را بگیرند؛ اقدامی که خبر از اعطای میزبانی دو گروه از تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به عربستان می داد.

در واقع AFC به دلیل شیوع ویروس کرونا به این نتیجه رسید که میزبانی هر گروه از لیگ قهرمانان آسیا را به یکی از کشور هایی بدهد که علاوه بر زیرساخت مناسب، اقدامات پیشگیرانه ای هم در زمینه مهار ویروس کرونا داشته باشند. این طور شد که نام کشور عربستان مطرح شد و خیلی زود میزبانی دو گروه از تیم های ایرانی در این رقابت ها به این کشور سپرده شد: استقلال به صورت مستقیم و فولاد هم در صورتی که از پلی آف صعود کند.

مشکل این تصمیم برای ایران این است که رابطه دیپلماتیک با عربستان چند سالی می گردد شکرآب شده و عربستانی ها به بهانه نبودن امنیت، حاضر به فرستادن ورزشکاران شان به ایران نمی شوند. در واقع درست از دی 1394 که عده ای در تهران از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند، این کشور از اعزام ورزشکارانش به ایران سر باز زده و با توجه به نفوذی که داشته، چند کشور عرب زبان دیگر را هم در این جهت با خودش همراه نموده است. جدی ترین و مهم ترین اقدامی که عربستانی ها در این زمینه انجام دادند، دریافت میزبانی از تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا بود. آن ها AFC را راضی کردند تا بازی تیم های عربستانی با ایران که قرار بود به میزبانی تیم های ایرانی برگزار گردد، به کشور ثالث سپرده گردد.

ایرانی ها هم با مطرح کردن این موضوع که آن ها هم حاضر نیستند برای انجام بازی به عربستان سفر نمایند، متقابلا کاری کردند تا بازی نمایندگان این دو کشور در زمین ثالث برگزار گردد. این رویه در پنج سال اخیر حاکم بوده و هیچ تیم فوتبالی از دو کشور پایش را به کشور طرف مقابل نگذاشته است. البته این موضوع فقط مربوط به فوتبال نمی گردد؛ چون عربستانی ها در همین بازه زمانی و به همان بهانه نبود امنیت، از اعزام تیم های شطرنج، بسکتبال و هندبال هم به ایران خودداری کردند.

مجددا با اعمال نفوذی که در فدراسیون های مربوطه آسیایی داشتند، هرجا هم که قرار بود تیمی از عربستان با ایران هم گروه و بازی ها در ایران برگزار گردد، کاری کردند تا میزبانی از ایران گرفته گردد. حالا با همین مقدمه می گردد راحت تر صحبت های سطور نخست از معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش را ارزیابی کرد. او به زبان متفاوتی کنفدراسیون فوتبال آسیا را تهدید کرد تا زمانی که قانون قبلی، قانونی که می گفت تیم های فوتبال عربستانی از سفر به ایران معاف هستند، لغو نگردد، ایران هم تیم و ورزشکاری به عربستان نمی فرستد.

حالا با وجود آنکه قریب به 20 روز از آن تهدید می گذرد، به نظر می رسد مسئولان ورزش ایران ادبیات قبلی را فراموش نموده و پذیرفته اند که تیم های فوتبال ایرانی راهی عربستان شوند و بازی های لیگ قهرمانان آسیا به میزبانی کشور رقیب برگزار گردد. سکوت معنادار آن ها در این مدت نشان از بله گفتن درخفا به میزبانی عربستان است؛ اما در این بین مسئله ای که به راحتی فراموش نمی گردد، این است که آیا زبان تهدید مسئولان ورزش ایران کارگر افتاده است یا خیر؟ سؤال روشن تر این است: حالا که قرار شده تیم های فولاد و استقلال برای برگزاری بازی های شان در لیگ قهرمانان آسیا راهی عربستان شوند، آیا از این پس، تیم ها و ورزشکاران عربستانی هم حاضر به سفر به ایران می شوند؟ تا به الان پاسخی از سوی مسئولان ورزش ایران به این پرسش داده نشده و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اشاره ای به این مورد ننموده است. اینکه در پسِ پرده اتفاقی اتفاق افتاده باشد یا خیر هم معین نیست؛ گو اینکه اگر توافقی، حتی به صورت نصفه و نیمه هم اجرا شده بود، بعید است رسانه ای نگردد.

البته کوشش ثانیه های پایانی فدراسیون فوتبال مبنی بر ارسال نامه اعتراضی به میزبانی ریاض برای برگزاری ملاقات پلی آف تیم فولاد هم نشان می دهد که توافق حسنه ای صورت نگرفته و فدراسیون همچنان از آخرین فرصت ها برای انتقال میزبانی از عربستان کوشش می نماید؛ اما مشکل اینجاست که ایران نفوذی در کنفدراسیون فوتبال آسیا ندارد و مهدی تاج، نایب رئیس ایرانی این کنفدراسیون هم در این زمینه توانایی انجام کاری را ندارد.

اتفاقا همین بی تأثیری مهدی تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا، بهانه ای دست مسئولان ورزش ایران داده تا کنایه های تندوتیزی را مطرح نمایند: از صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، گرفته تا مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش، در این میان نقدها تندی را متوجه مهدی تاج نموده اند. حالا اگرچه مسئولان ورزش ایران کوشش نموده اند از غم این شکست دیپلماتیک بکاهند؛ ولی با توجه به رد مکرر درخواست فدراسیون از سوی AFC به نظر می رسد کار تمام شده است و تیم های ایرانی باید مهیای رقابت سخت در عربستان باشند.

فولاد که پیش تر مدیرعاملش گفته بود اهواز میزبان بازی پلی آف شده، باید به عربستان سفر کند تا در جدالی سخت شانس خود را برای رسیدن به مرحله گروهی این رقابت ها امتحان کند. استقلال هم چند روزی است کار های اداری برای دریافت ویزای عربستان را آغاز نموده و حتی زمان سفرش به عربستان را هم نهایی نموده است. پذیرش این اتفاقات از سوی تیم ها و مسئولان ایران در حالی رقم می خورد که مخاطبان فوتبال ایران همچنان از ضعف مدیران ورزشی گلایه دارند و با مطرح کردن این موضوع که به عربستان در حال جنگ میزبانی می دهند؛ ولی به ایران نه، به آن ها کنایه های تندی می زنند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1588

به "بله بی سروصدای ایران به عربستان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بله بی سروصدای ایران به عربستان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید