با گرانی دلار، مسافران به مازندران هجوم بردند، اعمال محدودیت های تردد هم تاثیری در میزان سفرها نداشت

به گزارش مجله پارمیسفان، این روزها از یک سو با موج جدید شیوع ویروس کرونا روبه رو هستیم و از دیگر سو تعطیلات و مناسبات مختلف با تعطیلات آخر هفته همراه می شوند و موجی از سفرهای انفرادی و خانوادگی را در جاده ها و بخصوص شهرهای شمالی کشور به راه می اندازند.

با گرانی دلار، مسافران به مازندران هجوم بردند، اعمال محدودیت های تردد هم تاثیری در میزان سفرها نداشت

هرچند بر اساس گفته مسئولان، رفت وآمد در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه که شیوع بالا ابتلا به کرونا را دارند در سه روز تعطیلات گذشته با محدودیت روبرو بود، اما آن گونه که معین است این محدودیت ها هم نتوانست سیل گردشگران به سمت شمال را کنترل کند و همچنان جاده ها مملو از ماشین های شخصی و اتوبوس بود. حتا اکنون نیز که با تعطیلاتی دیگر روبه روهستیم بازهم شاهد حضور مسافران در استان های شمالی کشورهستیم، چنانکه ضریب اشغال مراکز اقامتی استان مازندران که در شرایط شیوع ویروس کرونا بنابر رعایت پروتکل های بهداشتی با 50 درصد ظرفیت خود فعال هستند، کاملا پر است.

سیف الله فرزانه، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام این خبر گفت: با توجه به آن که ظرفیت فعالیت هتل ها را در شرایط شیوع ویروس کرونا 50 درصد اعلام نموده ایم می توان گفت در حال حاضر مراکز اقامتی استان با همین ظرفیت در حال فعالیت هستند و مسافر نیز در آن ها حضور دارد. اگر بتوانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به همین منوال پیش برویم خوب و نیکو خواهد بود. با توجه به آنکه مازندران از جمله استان هایی است که از یک سو به پایتخت نزدیک است و از دیگر سو دارای راه های دسترسی متنوع است، سبب شده تا تبدیل به یکی از مقاصد گردشگران گردد. با توجه به گران شدن قیمت دلار بیشتر مسافران، سفرهای خارجی را لغو و در صدد انجام سفرهای داخلی برمی آیند. مازندران آسان ترین گزینه برای این سفرها است.

او با اشاره به آن که طی هفته گذشته با محدود کردن مسیرهای استان هایی مانند تهران و کرج اتفاق قابل توجهی در حوزه ورود مسافران به مازندران رخ نداده است، گفت: می توان گفت 50 درصد ضریب اشغال فعلی و فعال هتل ها همواره پر است. تفاوتی بین هفته های گذشته وجود نداشته. البته یکی از بزرگترین مسائل ما فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز است. در این میان سعی شده تا فعالیت این مراکز ساماندهی گردد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، و گردشگری مازندران در حال حاضر در برگزاری تورهای گروهی در مازندران ممنوع است، اما گردشگران به صورت انفرادی و خانوادگی همچنان به این استان سفر می نمایند. سواحل شمالی کشور، جنگل ها و طبیعت، جذابیت های خاصی برای مسافران دارند که سبب می گردد در طول هفته و سال مملو از مسافر باشند. حتی اکنون سعی ما بر آن است تا با فعال کردن واحدهای بوم گردی مسافران را به سمت ییلاقات راهنمایی کنیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفته. سعی بر آن است جمعیت مسافران حاضر در استان به صورت متوازن در بخش های مختلف تقسیم گردد. حتی مسافران به مقاصد موجود در روستاهای بالادست نیز سفر می نمایند. البته همچنان بیشترین تمرکز مسافران در مناطق غربی استان مازندران و سوادکوه که در حوزه میانی استان واقع شده است، است.

فرزانه همچنین از تعطیلی تمام موزه ها و مجموعه های تاریخی فرهنگی استان مازندران در روزهای شیوع ویروس کرونا اطلاع داد و گفت: بر اساس دستور وزارت میراث و گردشگری، موزه های استان تعطیل شده اند و بازدیدنماینده نمی پذیرند. این در حالی است که چند ظرفیت مناسب برای حوزه گردشگری در استان وجود دارد که از آن جمله می توان به اسکله های تفریحی، تالاب ها اشاره نمود که در حال فعال سازی آن هستیم.

بر اساس اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل 104 بیمار جدید کرونایی طی 24 ساعات گذشته در بیمارستان های زیر مجموعه این دانشگاه ها شناسایی و بستری شدند. در حال حاضر 717 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که 170 بیمار در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. همچنین در این مدت 68 بیمار با بهبودی نسبی از مراکز درمانی ترخیص شدند.

بر اساس اعلام کمیته های درمان و اجتماعی امنیتی در 43 شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان ابتلا به کرونا را دارند، از روز دوشنبه به مدت یک هفته محدودیت های شدید اعمال می گردد و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیت ها اعمال خواهد شد.

شهرستان های آذرشهر، جلفا، چاراویماق، عجب شیر، مراغه و مرند از استان آذربایجان شرقی، شهرستان های پیرانشهر، ماکو و مهاباد از استان آذربایجان غربی، شهرستان های خوانسار، سمیرم، شاهین شهر و میمه، گلپایگان و نجف آباد از استان اصفهان و شهرستان های ایوان و دره شهر از استان ایلام، شهرستان های دماوند و ورامین از استان تهران، درگز از استان خراسان رضوی، مسجد سلیمان از استان خوزستان، خرمدره از استان زنجان، شاهرود از استان سمنان، استهبان از استان فارس، بانه و بیجار از استان کردستان، بافت، بردسیر، رفسنجان از استان کرمان، اسلام آباد غرب، پاوه و گیلان غرب از استان کرمانشاه، گچساران از استان کهگیلویه و بویراحمد، الیگودرز، پلدختر، دورود و کوهدشت از استان لرستان، دلیجان از استان مرکزی، تویسرکان، رزن و نهاوند از استان همدان، ابرکوه، خاتم و مهریز از استان یزد مشمول اعمال محدودیت ها خواهند بود.

اسکله های تفریحی و تالاب ها ظرفیت های جدید گردشگری

مدیرکل میراث و گردشگری استان مازندران در مورد فعالیت اسکله های تفریحی این استان نیز گفت: فعالیت اسکله های تفریحی در قالب مدیریت یکپارچه که بانی آن نیز استاندار بود، با موضوع اداره کل میراث و گردشگری مازندران در 167 نقطه مکان یابی شده است که از این میان سازمان بنادر و دریانوردی مجوز فعالیت در 65 نقطه را صادر نموده است؛ همچنین مجوز فعالیت 62 نقطه توسط اداره کل میراث گردشگری مازندران صادر شده که در پسکرانه است. همچنین 28 مجوز مشترک نیز صادر شده و اکنون در حال دریافت استعلام در مورد مالکیت این مناطق هستیم.

او همچنین با اشاره به وجود 812 تالاب در استان مازندران گفت: می توان گفت 17 هزار هکتار تالاب در استان مازندران وجود دارد که در هیچ جای جهان چنین ظرفیتی را شاهد نیستیم. اولویت اول در مورد استفاده از این تالاب ها برای حوزه کشاورزی است، اولویت دوم زیست پرندگان و پرورش ماهی و اولویت سوم توسعه گردشگری است. در حال حاضر نیز 109 تالاب برای توسعه حوزه گردشگری معرفی شده اند. با توجه به استقبالی که از این حوزه شاهد هستیم قطعاً تعداد این تالاب ها بیشتر خواهد شد.

آزادسازی سواحل

ایلنا نوشت، فرزانه در مورد آزادسازی و ساماندهی سواحل شمالی کشور نیز گفت: هرچند ساماندهی و آزادسازی سواحل شمالی کشور به وزارت کشور و استانداری ارتباط دارد اما ساماندهی واحدهای اقامتی به عهده اداره کل میراث و گردشگری استان است. هرچند در برنامه چهارم و در ماده 63 تاکید شده بود باید این ساماندهی انجام گردد اما متاسفانه این ماده در سال 86 به طور کامل اجرایی نشد. معتقد هستیم در برنامه چهارم در این خصوص کوتاهی اجرا شده. اگر بتوانیم به ماده 63 بپردازیم و آن را اصلاح کنیم بسیاری از واحدهای اقامتی دولتی را می توانیم ساماندهی کنیم. در حال حاضر از میان 47 واحد اقامتی تنها 7 واحد ساماندهی شده است. یکی از مسائل ما آن است که در برنامه چهارم، شرایط و شرایط واحدهای اقامتی موجود در بخش خصوصی و دستگاه های دولتی معین شده اند اما شرایط واحدهای موجود در دستگاه هایی همچون صدا و سیما، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و نهضت سوادآموزی به صورت قانونی معین نشده است. در واقع شاهد وجود خلاء قانونی در این خصوص هستیم و امیدواریم این خلاء قانونی به زودی مرتفع گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1292

به "با گرانی دلار، مسافران به مازندران هجوم بردند، اعمال محدودیت های تردد هم تاثیری در میزان سفرها نداشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "با گرانی دلار، مسافران به مازندران هجوم بردند، اعمال محدودیت های تردد هم تاثیری در میزان سفرها نداشت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گرانی دلار، مسافران به مازندران هجوم بردند، اعمال محدودیت های تردد هم تاثیری در میزان سفرها نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید