با این روش ها بدنتان را سم زدایی کنید!

به گزارش مجله پارمیسفان، وب سایت آلامتو: آیا می دانید چگونه می توان بدن را پاکسازی کرد؟ چه مواد غذایی باعث سم زدایی کبد می شوند؟ به فیلتر طبیعی بدن خود یعنی کبد یاری کنید تا وظیفه خود را به طور موثر و کارآمد انجام دهد. درباره چگونگی پاکسازی و سم زدایی و دفع سموم از بدن خود، آگاهی داشته باشید.

با این روش ها بدنتان را سم زدایی کنید!

همه ما در روز های آخر هفته، باید فعالیت های بی وقفه ای را انجام دهیم تا محل زندگی خود را از چیز های درهم و برهم مرتب نموده و تمیز کنیم. اما درباره تمیز کردن و تصفیه فضایی که سلامتی و روح تان در آن واقع شده است چه کاری انجام می دهید؟ بله، تمیز کردن و تصفیه بدن و یا راحت تر بگوئیم پاکسازی و سم زدایی بدن، به اندازه وعده های غذایی که می خورید، لازم و ضروری است. ما در میان مواد شیمیایی دست و پا می زنیم و انواع سموم را به طور آگاهانه یا ناآگاهانه به بدن خود وارد می کنیم، زیرا سبک زندگی، ما را مجبور می نماید تا در این شرایط قرار بگیریم.

پس مهم است که بدن خود را دوباره جوان نموده و آن را شارژ مجدد کنید تا بدن تان دوباره به شکل اول خود برگردد؛ بنابراین می خواهید بفهمید که چگونه می توانید بدن خود را پاکسازی و سم زدایی کنید؟ این کار به راحتی امکانپذیر است و ما چندین روش خوب را برای تصفیه و تمیز کردن بدن در اختیار شما می گذاریم. حتی اگر به رژیم لاغری و کاهش وزن فکر نمی کنید، باز هم ضروری است که به فکر سم زدایی بدن خود باشید.

1. با نوشیدن یک لیوان آب لیمو آغاز کنید

تمیز کردن و پاکسازی بدن، یک کار ترسناک و دلهره آور است. جذب مواد سمی و مواد شیمیایی به حدی زیاد است که بدن ما برای پردازش آن، به زمان احتیاج دارد؛ بنابراین در هنگام صبح و قبل از خوردن صبحانه، صبح خود را با نوشیدن یک لیوان آب لیمو آغاز کنید. همین یک لیوان به تنهایی می تواند برای بدن شما جادو نموده و تمام سموم را از بدن دفع کند. اگر این نوشیدنی را انتخاب می کنید، می توانید چند قطره عصاره زنجبیل را به این نوشیدنی اضافه کنید تا به هضم و گوارش شما یاری کند. یک تکه لیموی تازه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و هنگامی که از خواب بیدار می شوید، آن را جرعه جرعه بنوشید.

2. خوردن صبحانه را هرگز از قلم نیاندازید

دقیقا بعد از نوشیدن این نوشیدنی که باعث سم زدایی بدن می گردد، خوردن یک صبحانه مناسب، مهم است و نه خوردن غذا های چرب و یا بسته بندی شده. اما بعضی از سوپ ها یا اسموتی های سالم در دسترس هستند که می توانند شما را سیر نگه دارند و میل و هوس خوردن را محدود نموده و تحت کنترل بگیرند. یک وعده بلغور جو دوسر به همراه مقداری بادام یا اسموتی، یک روش خوب برای آغاز پاکسازی و سم زدایی خواهد بود.

3. اسموتی های سبز

می دانیم که اسموتی های سبز، زیاد با ذائقه شما سازگار نیستند، اما برای پاکسازی و سم زدایی بدن شما بسیار موثر هستند. با ترکیب کردن مقداری از سبزیجات سبز مانند اسفناج، خیار، کلم، کاهو و غیره، یک اسموتی خامه مانند تهیه کنید و آن را در وعده صبحانه و یا اواخر شب، به عنوان یک نوشیدنی میل کنید. این اسموتی می تواند با از بین بردن سموم بدن و سم زدایی، طراوت و شادابی را به بدن شما برگرداند.

4. نوشیدن مقدار زیادی آب

آب بهترین روش برای تصفیه و پاکسازی بدن و دفع مواد شیمیایی است. روزانه 4 تا 6 لیتر آب باید مصرف کنید. نوشیدن آب نه تنها می تواند به هیدراته نگه داشتن بدن شما یاری کند بلکه بهترین روش برای دفع مواد سمی و سم زدایی از بدن است. نوشیدن آب به میزان کافی، همچنین می تواند به برطرف بیشتر مسائل پوستی شما یاری نموده و سطح انرژی ما را به یک سطح بهینه و مطلوب افزایش دهد.

5. نوشیدنی های دارای کافئین را زیاد مصرف نکنید

همین الان ممکن است این اتفاق نیفتد، اما نوشیدنی های حاوی کافئین را به حداقل برسانید و چای سبز، چای لیمو یا چای زنجبیل را جایگزین نوشیدنی های کافئین دار کنید که واقعا می توانند بهترین جایگزین باشند نوشیدنی های کافئین دار می توانند بر فرایند هضم و گوارش شما تاثیر بگذارند و می توانند سموم بیشتری را به بدن شما اضافه نمایند. بهتر این است که همواره چای سبز را انتخاب کنید که علاوه بر تمیز کردن و پاکسازی بدن، به کاهش وزن شما یاری می نماید و میزان متابولیک شما را نیز افزایش می دهد.

6. داشتن یک خواب خوب می تواند حل نماینده همه چیز باشد

در زمان حل این معما که چگونه می توان بدن را پاکسازی و سم زدایی کرد، نکته اصلی به خاطر سپردن این نکته است که در راستای پاکسازی بدن، ذهن شما نیز به پاکسازی و سم زدایی احتیاج دارد. زمانی که هورمون ها در حالت پایدار و متعادلی هستند، مغز شما می تواند سموم بدن را دفع کند و این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما در طول شب، یک خواب خوب داشته باشید. زودتر به خواب بروید و زودتر نیز بیدار شوید تا ذهن و بدن شاداب و با طراوتی داشته باشید.

7. شما درباره آنچه که می نوشید، چه اطلاعاتی دارید؟ شاید تا الان هیچ گونه اطلاعاتی نداشته باشید

تا موقعی که در حال اجرای یک برنامه سم زدایی یا سم زدایی هفته ای هستید، مهم است که میزان مصرف الکل خود را تا حد زیادی محدود کنید. الکل غالبا در کبد شما متابولیز می گردد و نوشیدن بیش از حد الکل می تواند توانایی کبد را در انجام عملکردش، کاهش دهد؛ بنابراین پرهیز از نوشیدن الکل می تواند سبب استحکام فرایند پاکسازی و سم زدایی بدن و فعال ماندن این حالت گردد. اگر در حال اجرای یک برنامه سم زدایی نیز نباشید، مهم است که مصرف الکل را محدود کنید، زیرا می تواند منجر به بروز هزاران مشکل بهداشتی و سلامتی گردد.

8. مکمل پروبیوتیک

پروبیوتیک ها، فیبر های ضروری هستند و جزو آن دسته از باکتری های خوبی می باشند که روده شما به آن ها احتیاج دارند. مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک ها، محصولات مرتبط با دندانپزشکی و چندین ماده آرایشی متعدد دیگر، باعث بر هم خوردن و عدم تعادل باکتری های خوب و بد در روده می شوند که می توانند باعث تضعیف سیستم پاکسازی و سم زدایی بدن شما شوند. محصولاتی مانند ماست یونانی یا کفیر به فرآیند سم زدایی شما یاری می نمایند. گوجه فرنگی، جو دوسر، موز و سیر بعضی از این مکمل های پروبیوتیک هستند.

9. آجیل ها و دانه ها

همواره زمانی که یک برنامه پاکسازی و سم زدایی یا یک رژیم غذایی سالم را دنبال می کنید، به مصرف بسیاری از میوه های خشک و آجیل ها توجه داشته باشید. آجیل هایی مانند بادام، غنی از فیبر هستند که به فرآیند پاکسازی و سم زدایی بدن یاری می نمایند. هر زمان که هوس خوردن چیزی داشتید، یک مشت آجیل بخورید. همچنین می توانید آجیل را به عنوان چاشنی به پودینگ جو دوسر اضافه کنید.

10. ورزش

به منظور افزایش گردش خون و کاهش خستگی، انجام تمرینات کششی برای بدن و عضلات مهم است. تمرینات ورزشی مانند تمرینات جهشی، تمرینات کششی، تمرینات برپیس و ... می توانند میزان متابولیک شما را افزایش داده و باعث سوختن کالری های بیشتری در طی فرآیند سم زدایی شوند؛ بنابراین انجام تمرینات ورزشی، می تواند یک واکنش خوب در این مورد باشد که چگونه بدن خود را به روشی سالم و موثر، سم زدایی کنید.

11. مخلوط سیب و زنجبیل

به غیر از شربت آبلیمو (لیموناد) و آب، مخلوط سیب و زنجبیل نیز می تواند به سیستم گوارشی و فرایند هضم و گوارش شما یاری کند. این شربت تصفیه نماینده، همچنین حاوی سیلیوم هاسک است که نوعی فیبر غذایی خوب است. این فیبر، باعث می گردد تا مواد زائد موجود در بدن شما به یکدیگر بچسبند و به سادگی از بین بفرایند. برای تهیه این مخلوط، یک عدد سیب را به خوبی با آب بشوئید و عصاره آن را بگیرید و یک قاشق چایخوری زنجبیل و سیلیوم هاسک را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

12. محدود کردن مصرف کربوهیدرات های ساده

کربوهیدرات های ساده ای مثل پاستا، برنج سفید و ... اگرچه شما را سیر نگه می دارند، اما نمی توانند مواد مغذی کافی مورد احتیاج بدن ما را تامین نمایند. این محصولات اغلب به صورت بسته بندی و دارای مواد سمی هستند که در بدن شما رسوب می نمایند؛ بنابراین بهتر است به جای آن ها از مواد غذایی با فیبر بالا، مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده مثل سیب زمینی، غلات، حبوبات و ... بهره ببرید، زیرا تاثیر بیشتری بر روی سیستم گوارشی دارند و مواد سمی به جا مانده از دیگر محصولات را از بین می برند.

13. یوگا

مدیریت و کنترل استرس، به منظور پاکسازی و سم زدایی بدن و ذهن شما از اهمیت زیادی برخوردار است. در کنار یک برنامه سم زدایی و انجام تمرینات شدید ورزشی، فنون آرامش بخش یوگا را نیز انجام دهید. جالب است بدانید که ژست ها و حالت های یوگا مانند حرکت آزاد کردن و خروج گاز معده و حرکات پلانک می توانند به بهبود فرآیند گوارشی و همچنین به کاهش وزن یاری نمایند. ژست های یوگا مانند ژست سلام آفتاب، باعث آرامش بدن و آزاد شدن هورمون های استرس از ذهن و فراوری هورمون های نشاط آور می گردد. بدون وجود این هورمون های خوب، مواد سمی هرگز نمی توانند از بدن خارج شوند؛ بنابراین مدیریت و کنترل استرس، با انجام تمرینات یوگا، می تواند یک روش خوب برای پاکسازی و تصفیه بدن گردد.

14. نه گفتن به مواد قندی و شیرین

پاسخ به این سوال که چگونه می توانید بدن خود را پاکسازی و سم زدایی کنید، ممکن است برای شما زیاد مطبوع و خوشایند نباشد، زیرا یکی از بهترین روش ها برای سم زدایی، کاهش مصرف مواد قندی است. مصرف مواد شیرین را محدود نموده و یا از خوردن آن ها امتناع کنید. به منظورتامین احتیاج های خود به مواد قندی و شیرین و در صورتی که نمی توانید در مقابل آن ها مقاومت کنید، میوه های تازه و طبیعی و یا شکلات تیره را جایگزین این مواد کنید. میوه هایی که سرشار از ویتامین C می باشند، متابولیسم شما را افزایش داده و به فرایند گوارش و هضم شما یاری می نمایند.

15. خوردن یک کاسه میوه

خوردن میوه را به یک نوع عادت تبدیل کنید. میوه ها سرشار از فیبر های رژیمی هستند، البته همه میوه ها شاید اینگونه نباشند، اما میوه هایی مانند پرتقال، کیوی، هلو، انواع توت ها و ... قطعا به پاکسازی و دفع مواد سمی یاری می نمایند. میوه هایی که پر آب هستند، هضم راحت تری دارند و شامل آنتی اکسیدان می باشند. هر زمان که احساس گرسنگی می کنید، یک کاسه میوه بخورید. خوردن میوه و یا حتی اسموتی های میوه ای برای وعده صبحانه و یا به عنوان یک نوشیدنی در اواخر شب، فرایند گوارشی را تسهیل نموده و مواد سمی را از بدن شما دفع می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1205

به "با این روش ها بدنتان را سم زدایی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش ها بدنتان را سم زدایی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید