امیر حاتمی: زمینه گسترش همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه دفاعی فراهم است

به گزارش مجله پارمیسفان، وزیر دفاع گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان در تهدید تروریسم هستند، البته کل منطقه ما با این تهدید روبروست و هر دو کشور مخالف این نوع تهدیدات هستند که عمدتاً ریشه آن در دخالت های فرامنطقه ای ست.

امیر حاتمی: زمینه گسترش همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه دفاعی فراهم است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، امیر سرتیپ امیر حاتمی در سرانجام دومین دوره مذاکرات دو جانبه میان وزرای دفاع ایران و جمهوری تاجیکستان در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که در ابتدای سال 1400 میزبان وزیر محترم دفاع تاجیکستان و هیئت محترم همراه ایشان در تهران بودیم و در سه روزی که هیئت محترم تاجیک در تهران بودند دو دور مذاکره انجام شد.

وی ادامه داد: در این سه روز بازدید های مختلفی را متناسب با خواست هیئت تاجیکستان تدارک دیده بودیم که انجام شد و در نهایت صورت جلسه این مذاکرات امروز امضا شد.

وزیر دفاع گفت: در مذاکراتی که با وزیر محترم دفاع کشور تاجیکستان در این سه روز داشتیم و همچنین مذاکرات که سرلشکر باقری رئیس محترم ستاد کل نیرو های مسلح با طرف تاجیکی داشتند موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد آنالیز و مصاحبه نهاده شد، همچنین سوابق همکاری ها میان دو کشور نیز مرور شد و البته مسائل پیش روی گسترش همکاری ها آنالیز و خوشبختانه به تفاهمات خوبی برای گسترش و استمرار همکاری ها رسیدیم.

وی توضیح داد: دو کشور ایران و تاجیکستان مشترکات تاریخی، فرهنگی، دینی و به ویژه تمدنی و زبانی ویژه ای با هم دارند لذا زمینه های بسیار خوبی برای گسترش همکاری ها در همه حوزه ها به خصوص در حوزه های امنیتی و دفاعی میان دو کشور وجود دارد.

وزیر دفاع با اشاره به روابط خوب میان دو کشور ایران و تاجیکستان در گذشته، گفت: همکاری های دو جانبه میان دو کشور با یک وقفه روبرو شده بود که امروز تصمیم گرفتیم یک شروع مجددی را به برای همکاری ها داشته باشیم به همین دلیل هیئت های کارشناسی تبادل خواهد شد که این هیئت ها صحبت و گفتگو خواهند داشت و زمینه های همکاری را به طور کامل فراهم خواهند کرد.

امیر حاتمی با اشاره به تهدیدات مشترک دو کشور گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان در تهدید تروریسم هستند، البته کل منطقه ما با این تهدید روبروست و هر دو کشور مخالف این نوع تهدیدات هستند که عمدتاً ریشه آن در دخالت های فرامنطقه ای است.

وی اضافه نمود: امیدواریم این شروعی که در شروع سال 1400 و همزمان با شروع بهار است یک شروع بسیار خوب برای دو کشور در جهت ارتقاء امنیت منطقه باشد و در نهایت رفاه، آسایش و آرامش دو ملت ایران و تاجیکستان را فراهم کند.

سپهبد شیرعلی میرزا وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این نشست خبری مشترک، طی سخنانی با تقدیر از مهمان نوازی طرف ایران، گفت: از وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران برای دعوت و انجام این سفر به سرزمین قدیمی ایران و مهمان نوازی شان تشکر می کنم.

وی ادامه داد: سفر رسمی من و هیئت همراه از جمهوری تاجیکستان به ایران در روز هایی است که ملت های دو کشور نوروز را جشن گرفته اند، به همین دلیل با استفاده از این فرصت میخواهم عید نوروز را به ملت ایران تبریک بگویم.

وزیر دفاع تاجیکستان با اشاره به فرایند مذکرات صورت گرفته در سه روز سفر به تهران، گفت: در این سه روز ملاقات و مذاکرات خوبی با وزیر دفاع ایران داشتیم و از نزدیک با بخشی از دستاورد ها و توانمندی های نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران آشنا شدیم.

وی بحث و مصاحبه در مورد امنیت منطقه ای و بین المللی و همچنین تهدیدات مشترک را از جمله محور های مصاحبه با وزیر دفاع ایران اعلام و اعلام کرد: ما افزایش امنیت و مقابله با گروه های تروریستی در منطقه را در گرو گسترش همکاری منطقه ای می دانیم، همچنین معتقدیم همکاری میان دو کشور می تواند به امنیت دو کشور یاری کند.

وزیر دفاع تاجیکستان گفت: از همتای خود جناب امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح ایران دعوت کردم که در فرصتی مناسب سفری رسمی به جمهوری تاجیکستان داشته باشند و امیدواریم ادامه مذاکرات میان هیئت های تخصصی دو کشور به افزایش همکاری ها در جهت تامین امنیت دوجانبه و منطقه ای بینجامد.

لازم به ذکر است در سرانجام این مذاکرات تفاهم نامه همکاری نیز بین طرفین به امضارسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1609

به "امیر حاتمی: زمینه گسترش همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه دفاعی فراهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر حاتمی: زمینه گسترش همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه دفاعی فراهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید