افسانه ایران در کنار فیگو و ناکاتا

به گزارش مجله پارمیسفان، به تازگی در خبر ها آمده که هیات بین المللی فوتبال (IFAB) مهدی مهدوی کیا، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران را به عنوان نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش خود انتخاب نموده است.

افسانه ایران در کنار فیگو و ناکاتا

به گزارش، از حوالی سال 1886 تا امروز، شاید بتوان مدعی شد که تنها نهاد رسمی و متخصص در امر قانونگذاری و آنالیز قوانین فوتبال، هیات بین المللی فوتبال، بورد بین المللی اتحادیه فوتبال یا نهاد قانونگذاری فوتبال بوده است. درواقع اگر قرار بر معرفی اعضای این بورد تخصصی باشد، باید گفت هر کشور یا هر نهادی که به فوتبال مربوط می گردد، چراکه در فهرست اعضای آن نوشته شده است؛ فیفا به علاوه 4 اتحادیه فوتبال دنیا و این یعنی همه خانواده بزرگ فوتبال.

اتحادیه های فوتبال انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی از بریتانیا در کنار اعضای رسمی فیفا به نوعی عضوی از این بورد تخصصی و قانونگذار هستند. ذات رای گیری و شاکله کلی این بورد قانونگذاری از همان ابتدا حاشیه هایی داشت و مخالفان خود را به چشم دید، به عنوان مثال مارادونا بار ها نسبت به این نهاد بین المللی اعتراض نموده بود و آن را فرزند انگلیس می دانست، هرچند این مخالفت بی ارتباط با 4 حکم رسمی علیه خود مارادونا نبود. درواقع، نمایندگان فیفا 4 حق رأی و نمایندگان هریک از اتحادیه های بریتانیایی یک رای دارند. مصوبات این هیات باید دست کم از 6 رای مثبت برخوردار باشند.

شاید اگر فیفا زودتر از تاریخ تولد خود به دنیا آمده بود، دیگر احتیاجی به این نهاد بین المللی نداشتیم، اما مهم این است که بدانیم چرایی پیدایش نهاد IFAB بروز اختلافات بین 4 اتحادیه فوتبال در خود بریتانیا بود و به همین دلیل یک نهاد بین المللی برای یکسان سازی قوانین در سراسر دنیا فوتبال ایجاد شد و به سال 1904 فیفا، فدراسیون بین المللی فوتبال به عنوان نهاد اداره ورزش فوتبال در سطح بین المللی تاسیس و پایبندی خود را به قوانین هیات بین المللی فوتبال اعلام داشت. با افزایش محبوبیت بین المللی فوتبال نمایندگان فیفا هم در سال 1913 به این هیات دعوت شدند. در ابتدا فیفا و هریک از اتحادیه های بریتانیایی 2 حق رای داشتند و تصمیماتی که از 8 رای موافق برخوردار بود، به تصویب می رسید و این به آن معنا بود که اعضای بریتانیایی این هیات درصورت توافق کامل حتی با مخالفت فیفا هم امکان تغییر قوانین را داشتند. در 1958 هیات شیوه جدیدی را برای رای گیری وضع کرد که شیوه امروزی آن است، براین اساس هریک از اتحادیه های بریتانیایی یک رای و فیفا 4 رای دارند و برای تصویب هر قانونی دست کم 6 رای مثبت مورد احتیاج است.

در وب سایت رسمی این نهاد بین المللی، شاید هر روز اشاره مهمی به یکی از قوانین فوتبال می گردد، درباره آن بحث و آنالیز صورت می گیرد و حتی کارشناسان و مجله پارمیسفان مهم دنیا نیز در صفحه مربوط به نظرسنجی و ابراز عقیده، حضور داشته و قانون موردنظر را نقد می نمایند. کسانی که به فوتبال علاقه دارند، مربیان جوان و حتی داوران فوتبال می توانند با مطالعه همین بحث ها به بهترین متون انگلیسی و بین المللی درباره علم روز فوتبال دنیا، دست پیدا نمایند. هر ابهامی در طول یک روز فوتبالی در هر جای دنیا که باشد، از سوی این وب سایت مورد آنالیز و روشنگری قرار می گیرد و شاید بتوان گفت هیچ سوالی در دنیای فوتبال از سوی این نهاد بین المللی، بی پاسخ نمی ماند.

به تازگی در خبر ها آمده که هیات بین المللی فوتبال (IFAB) مهدی مهدوی کیا، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران را به عنوان نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش خود انتخاب نموده است، این خبر برای فوتبال ایران بدون تردید یک افتخار بزرگ و مهم محسوب می گردد. این اتحادیه از مهدوی کیا با عنوان افسانه ایران یاد کرد. مهدوی کیا سابقه 11 سال بازی در تیم هامبورگ در بوندسلیگا را در پرونده دارد. در پست مهم این نهاد دنیای به 110 بازی ملی مهدوی کیا، افتخار فوتبال ایران و همچنین انتخاب مهدی مهدوی کیا به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا در سال 2003 اشاره شده است.

اعضای بورد رسمی در هیات رئیسه این نهاد رسمی عبارتند از: فاطمه سامورا از فیفا، جاناتان فورد از ولز، مارک بالینگهام از اتحادیه انگلیس، پاتریک نلسون از اتحادیه فوتبال ایرلند شمالی و یان مکسول از اتحادیه فوتبال اسکاتلند. کسانی که در این بورد تخصصی، مقام مشورتی دارند از قاره آسیا عبارتند از: هیدتوشی ناکاتا و مهدی مهدوی کیا از کنفدراسیون فوتبال آسیا، امبوما از آفریقا، کارلوس پلاتا و جمال شباز از کونکاکاف، لوئیس فیگو از یوفا، بوبان از باشگاه میلان و چند نام نه چندان آشنا در دنیای فوتبال از قاره های مختلف که با رای خود در مصوبات این نهاد رسمی تاثیرگذار خواهند بود.

منبع: روزنامه فرهیختگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 559

به "افسانه ایران در کنار فیگو و ناکاتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسانه ایران در کنار فیگو و ناکاتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید