آب انبار قدیمی کیش؛ مکانی دیدنی و جالب برای گردشگران

به گزارش مجله پارمیسفان، جزیره کیش یکی از جزایر خلیج فارس بوده و نسبت به سایر جزایر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این جزیره جاذبه های فراوانی دارد که نظر هر مسافری را به خود جذب می نمایند. در قدیم، برای ساکنان کیش مکان ها یا امکاناتی محیا شده بودند که یکی از این مکانها، آب انبار سنتی کیش است که در حال حاضر، به یکی از جاذبه های گردشگری کیش تبدیل شد. با ما در این مقاله خواندنی و جالب همراه شوید تا بدانید آب انبار قدیمی کیش کجاست و با ویژگی های معماری آب انبار قدیمی کیش آشنا شوید.

آب انبار قدیمی کیش؛ مکانی دیدنی و جالب برای گردشگران

داستان این آب انبار قدیمی

در قدیم، به روشهای مختلفی آب مصرفی ساکنان کیش تامین میشد. یکی از این روش ها، ذخیره آب آشامیدنی در آب انبار سنتی بود و به همین علت هم آب انبار سنتی کیش ساخته شد. این آب انبار بسیار سنتی و باستانی در شهر حریره کیش قرار گرفته است و بطور دقیق میتوان گفت این آب انبار در مجموعه درخت سبز کیش واقع هست. این آب انبار در حال حاضر فقط به عنوان یک مکان باستانی بازدید می گردد و کاربری دیگری ندارد. در حال حاضر، مسافران و گردشگران کیش می توانند داخل آب انبار و محوطه آبگیرها را مشاهده نمایند.

معماری آب انبار به صورتی بوده که دارای پنج بادگیر است و در گذشته، برای خنک کردن فضای آب انبار از این بادگیرها استفاده میشد، زیرا این بادگیرها در فصل گرم سال هوای داخل آب انبار را خنک تر می کردند. البته، در حال حاضر بعلت اینکه دیگر در آب انبار آبی وجود ندارد، لذا خنکی کمتری حس می گردد. این آب انبار دارای دو گنبد و بعلاوه دو محوطه آبگیر هست. بطور کلی، میتوان گفت این آب انبار یکی از مهمترین مکان های کیش در سالهای گذشته است، زیرا این آب انبار آب مصرفی ساکنان کیش را تامین می کرد. جزیره کیش بعلت بارش کم در بیشتر فصول سال کم آب هست و به همین علت، به بیشتر روشها بایستی آب شرب و آب مصرفی کیش تامین گردد. در حال حاضر، آب این جزیره مانند سابق کم نیست و امکانات شهری این جزیره افزایش یافته اند.

در ادامه بخوانیدجاذبه های باستانی کیش | دنیایی از شگفتی ها در خلیج فارسمنبع: همگردی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1952

به "آب انبار قدیمی کیش؛ مکانی دیدنی و جالب برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب انبار قدیمی کیش؛ مکانی دیدنی و جالب برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید