پیشقدمی ایران برای ثبت جهانی شب یلدا

به گزارش مجله پارمیسفان، ایران پرونده مراسم شب یلدا را به عنوان یک میراث ناملموس چندملیتی برای اشتراک گذاری اطلاعات در یونسکو ثبت کرد.

پیشقدمی ایران برای ثبت جهانی شب یلدا

میراث ناملموس معمولا بین چند کشور یا منطقه مشترک است و ثبت چندملیتی این پرونده در لیست یونسکو شامل ساز و کار مهمی جهت ترویج همکاری بین المللی است. بنابراین کمیته میراث ناملموس یونسکو منبعی آنلاین ایجاد نموده است که از آن طریق کشورها بتوانند تصمیم خود برای نامزد کردن میراث ناملموس را اعلام نمایند و سایر کشورها نیز از فرصت های به وجود آمده جهت ثبت پرونده های چندملیتی باخبر شوند.

در این راستا، جمهوری اسلامی ایران پرونده میراث ناملموس شب یلدا، بلندترین شب سال را در صفحه ویژه اشتراک گذاری پرونده های چند ملیتی ثبت نموده تا کشورهای دیگر در صورت دارا بودن نسبتی مشابه، آمادگی خود را برای ثبت چند ملیتی این سنت باستانی اعلام نمایند. در این پرونده که در تاریخ نوزدهم مارس 2015 در یونسکو ثبت شده، در توصیف میراث ناملموس شب یلدا آمده است:

با طلوع اولین روز زمستان، بلندترین شب سال شب یلدا به انتها می رسد، پس از این رویداد طول روزها به تدریج افزایش می یابد و از همین رو شب یلدا را به عنوان شب تولد خورشید می نامند.

یلدا یکی از چهار جشن فصلی ایران و به عنوان یکی از باستانی ترین جشنواره های کشور شناخته می گردد. این میراث ناملموس فرهنگی عمدتا به وسیله شفاهی و روش های غیررسمی به نسل های جوان منتقل شده است و اعتقادات و سنت های فراوانی پیرامون مراسم شب یلدا در میان مردم جاری است. در میان این ویژگی های مرتبط با این میراث ناملموس حضور قابل ملاحظه رنگ قرمز بسیار مهم است؛ انارهای قرمز، هندوانه، انگور قرمز و نظایر آن بخش جدایی ناپذیر از این مراسم هستند. جمع شدن در خانه بزرگترها دور یک سفره که روی زمین پهن شده و بسیاری از عناصر سنتی این مراسم از جمله انار، هندوانه، آجیل شب یلدا، سوپ مخصوص شب یلدا و چندین و چند نوع غذای دیگر روی آن قرار گرفته است. خواندن دیوان حافظ، شاهنامه فردوسی بویژه به وسیله بزرگ ترهای خانواده، آواز خواندن و نواختن آلات موسیقی از جمله دیگر سنن این مراسم باستانی است. منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1970

به "پیشقدمی ایران برای ثبت جهانی شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشقدمی ایران برای ثبت جهانی شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید