نوع روغن مهمتر از میزان مصرف!

به گزارش مجله پارمیسفان، خراسان/ روغن های نباتی بیشتر به صورت مایع هستند و در کارخانه آن ها را تبدیل به روغن جامد می نمایند که در این صورت به آن روغن نباتی هیدروژنه(جامد) می گویند. در این شرایط یک نوع اسید چرب غیرعادی نیز فراوری می گردد که به آن اسید چرب ترانس می گویند. اسیدچرب ترانس هم مانند اسیدچرب اشباع برای سلامت مضراست.

نوع روغن مهمتر از میزان مصرف!

اسیدهای چرب مختلف اثر متفاوتی بر سلامت مصرف کنندگان دارند. ارتباط بین مصرف اسیدهای چرب اشباع و ترانس با بیماری های عروق کرونر(CAD) گزارش شده است . مصرف زیاد روغن های جامد ، باعث رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگ ها و ایجاد آترواسکلروزیس می گردد و باید توجه داشت که مصرف نوع روغن از مقدار مصرف روغن مهم تر است .

بیشتر بخوانیدچربی سوزترین مواد غذایی را بشناسید

یکی از راه های پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی مصرف بهینه چربی های اشباع نشده یا مایع با منشأ گیاهی است. چربی های مایع، فرایند بروز آترواسکلروز را کند می نماید و چهار فاکتور دیابت، فشار خون، چربی و سیگار نیز از عوامل خطرساز بیماری های قلبی - عروقی است. البته چربی ها بسیار خطرناک تر از عوامل دیگر است و ثابت شده است که فاکتور های دیگر به اندازه چربی ها خطرساز نیست، اما این به معنای بی اهمیت بودن عوامل دیگر نیست.

حتما بخوانیدچگونه بفهمیم که قلب سالمی داریم

همچنین باید توجه داشت که کلسترول به وسیله غذا و اختلال آنزیم های کبدی افزایش می یابد،بنابراین رژیم غذایی در کنترل کلسترول و چربی های خون، اهمیت زیادی دارد و با توجه به این که شایع ترین علت مرگ ومیر در میان ایرانیان، بیماری های قلبی - عروقی و در رأس آن ها بیماری های عروق قلب است، باید به این موضوع توجه زیادی کرد. هم اکنون میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های مادرزادی و ژنتیکی قلب به علت پیشگیری و پیشرفت علم پزشکی بسیار کاهش یافته است. اما در واقع مشکل دنیای امروز بیماری های عروق قلب است.روغن نباتی مایع اسید چرب اشباع پایینی دارد و اسید چرب ترانس هم ندارد بنابراین مصرف آن به روغن های دیگر ارجحیت دارد.

بیشتر بخوانیدراهکارهای تغذیه ای موثر در کاهش تری گلیسیرید و کلسترول خون

روغن ها از واحدهای اسیدچرب ساخته می گردد و با توجه به تعداد کربن های سازنده آن ها یا وجود و نبود پیوندهای دوگانه که اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع را می سازد، طبقه بندی می گردد. بدن انسان قادر به ساخت انواع خاصی از اسیدهای چرب نیست که به آن ها اسیدهای چرب ضروری گفته می گردد(مثل امگا 3 و 6)که این مواد تنها به وسیله خوردن غذا تامین می گردد. بنابراین از آن جا که چربی ها در قالب روغن های مصرفی در آشپزخانه و چربی طبیعی موجود در مواد غذایی نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای طبیعی بدن ایفا نموده و 30 درصد از کل کالری دریافتی روزانه را به خود اختصاص می دهد، شناخت انواع مختلف روغن ها و ویژگی های هریک می تواند سهم به سزایی در ارتقای آگاهی و سلامت جامعه داشته باشد.

منبع: سایت پزشکان

منبع: همگردی
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1045

به "نوع روغن مهمتر از میزان مصرف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوع روغن مهمتر از میزان مصرف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید