نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست و چه مزایا و اصولی دارد؟

به گزارش مجله پارمیسفان، در سال های اخیر نورپردازی هوشمند نمای ساختمان محبوبیت بسیاری پیدا نموده است. به ویژه در خصوص سازه های خاص که به دنبال جلوه ای از زیبایی و تأثیرات بصری چشمگیر هستند، نورپردازی هوشمند نما اهمیت بالایی دارد.

نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست و چه مزایا و اصولی دارد؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

سیستمی از این دست می تواند به طرز چشمگیری سبک طراحی یا ویژگی های معماری یک ساختمان را برجسته کند. نورپردازی هوشمند سیستمی قابل دسترسی است که بر راحتی جهت نظارت هر چه تمام تر بر روشنایی نما تأکید دارد. اما نورپردازی هوشمند نمای ساختمان دقیقاً اشاره به چه موضوعی دارد؟ با خبرنگاران همراه باشید.

نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست؟

جلوه دادن ساختمان به قضاوت زیبایی شناسی بستگی دارد. این مهم همان چیزی است که نورپردازی هوشمند نمای ساختمان بر پایه آن ساخته شده است. به این معنا که می توان زمان خاموش و روشن شدن، میزان روشنایی، تعداد چراغ های روشن و سبک نورپردازی را به دلخواه خود تغییر داده و تنظیم کرد.

درحقیقت، نورپردازی هوشمند در خصوص نظارت و کنترل بر روشنایی نمای ساختمان است. کاربر می تواند به وسیله گوشی همراه یا هر دستگاه دیگری نورپردازی نما را به دلخواه تنظیم کند. او می تواند با کنترل بر قسمت های خاصی از ساختمان، انرژی زیادی را صرفه جویی کند. این کار که به شبکه سازی نام دارد، با استفاده بستر اینترنت و سیستم مرکزی انجام می گردد.

کل سیستم روشنایی نما با استفاده از سیستم مرکزی تنظیم می گردد. سیستم مرکزی با استفاده از اپلیکیشن مخصوص به گوشی همراه متصل می گردد. وقتی کاربر یک ویژگی خاص را در اَپ گوشی فعال می نماید، به سیستم مرکزی این سیگنال را می فرستد که آن ویژگی را انجام دهد. مثلاً کاربر قصد تغییر رنگ چراغ های LED ساختمان را دارد، از روی گوشی این ویژگی را فعال می نماید و سپس چراغ های LED ساختمان به رنگ قرمز در می آیند.

مدیریت حرفه ای روشنایی باعث کنترل بهتر رنگ و شدت نور می گردد. یک سیستم نورپردازی هوشمند کاملاً متناسب با احتیاجهای ساختمان و کاربر تعبیه می گردد تا دستیابی به بالاترین سطح عملکرد را فراهم کند. واحد کنترل مرکزی به کاربر امکان می دهد به یک ترکیب عالی و پویا از نور طبیعی و مصنوعی برسد تا بتواند در روز و شب از حداکثر کارآیی سیستم خود استفاده کند.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی نمای ساختمان مسکونی و روشن نمودن چهره خاموش شهر

مزایای نورپردازی هوشمند نمای ساختمان

1- تأکید بر زیبایی شناسی

نور می تواند تاثیر قدرتمندی در درک و خلق وخوی انسان داشته باشد. رستوران ها ده ها سال است که این موضوع را می دانند، تاسیسات روشنایی هوشمند می تواند شامل سنسورهایی باشد که میزان فیلتر شدن نور در روز را کنترل می نمایند. در روشنایی روز چراغ ها به طور اتوماتیک کم نور می شوند که برای ساکنان مایع آرامش خواهند بود. در شب نورپردازی به شکلی حداکثر نمایش داده می گردد تا زیبایی ساختمان را دوچندان کند. درحقیقت، نورپردازی هوشمند نمای ساختمان ابزاری قدرتمند برای تاثیر بر احساس مردم و عملکرد بهینه ساختمان دارد.

2- کنترل و نظارت بیشتر

تاسیسات نورپردازی متصل به سنسورها برای نظارت بر روشنایی نمای ساختمان و تشخیص اینکه چرا باید براساس زمانبندی تنظیم گردد، متکی هستند. این سنسورها می توانند اهداف مختلفی داشته باشند که مهم ترین آن ها کنترل نور است. کنترل روشنایی هوشمند بر زیبایی و مصرف انرژی تاکید دارد. در نورپردازی غیرهوشمند نمای ساختمان تنها تنظیمات موجود، روشن و خاموش کردن چراغ ها است اما در نورپردازی هوشمند، کاربر بر همه چیز کنترل و نظارت دارد.

3- راحتی و دسترسی بهتر

نورپردازی هوشمند راحتی و دسترسی را بهینه می نماید. کاربر به آسانی می تواند با استفاده از موبایل و هر دستگاه دیگری، در محل زندگی خود میزان روشنایی و خصوصیات عملکردی نورپردازی را مدیریت کند. حتی کاربر می تواند با استفاده از اینترنت در هر جای جهان که باشد، بر نورپردازی نما نظارت داشته باشد. سیستم نورپردازی هوشمند حتی مواردی مانند خرابی و سوختگی چراغ ها را نیز گزارش می نماید. به طور کلی، بستر آنلاین باعث شده است تا فرآیند انجام کار با انرژی و مدت زمان کم تری انجام گردد.

5- صرفه جویی در هزینه ها

ممکن است در برخی از روزها و موقعیت ها یا در ساعاتی از روز که بازدیدنماینده کمتری در محل حضور دارند، احتیاج به خاموش کردن چراغ ها باشد. با استفاده از نورپردازی هوشمند نمای ساختمان می توان تعداد چراغ ها و شدت روشنایی را تنظیم کرد. این مهم باعث کاهش انرژی مصرفی و به موجب آن کم شدن هزینه های مربوط به برق مصرفی می گردد.

اصول نورپردازی هوشمند نمای ساختمان

قضاوت در خصوص هدف نورپردازی هوشمند نما مهم است. این مفهوم سپس بر هر تصمیم در حوزه طراحی حاکم می گردد و به سوالاتی از قبیل ایجاد خلق وخو، انتخاب سبک روشنایی و غیره پاسخ می دهد. نوع ساختمان عامل اصلی در نظر دریافت طرح نورپردازی هوشمند نمای ساختمان است. یک ساختمان تجاری را می توان با یک سبک شاد و روشن زینت بخشید، یک برج اداری می تواند به وسیله سبک نورپردازی پویا و گسترده به یک نماد و نقطه عطف در شهر تبدیل گردد، یک هتل عظیم نیز به وسیله نورپردازی ظاهری مهمان نواز پیدا می نماید.

نورپردازی کل نما ضروری نیست بلکه روشن کردن مهم ترین مناطق نما، یعنی جایی که می تواند بیشترین تاثیر را ایجاد کند ضروری است. توصیه می گردد مناطقی از نما که دارای کمترین میزان انسداد دید در اثر درختان، ساختمان های مجاور و غیره هستند و بیشترین تاثیر را برای بینندگان دارند، انتخاب شوند.

ناظران می توانند وسایل نقلیه منتظر در چراغ هدایت مجاور باشند یا افرادی که در مجاورت ساختمان رفت وآمد می نمایند. همچنین، نور محیطی اطراف ساختمان می تواند باعث کاهش اثر نور گردد. از این رو توصیه می گردد قسمت های تیره نما را انتخاب کنید. همچنین وسایل و جلوه های روشنایی باید به گونه ای قرار بگیرند که باعث خیرگی نور نشوند.

سبک طراحی نما می تواند معین کند که چه عناصری مانند ستون ها، پنجره ها و عناصر دیگر باید از نورپردازی هوشمند بهره مند شوند. به عنوان مثال، ستون های یک ساختمان با نمای رومی که مهم ترین قسمت این نوع نما هستند می توانند با استفاده از جلوه های نورپردازی هوشمند، برجسته شوند. توصیه می گردد که به الگوها، تقارن، مقیاس، تعادل، کنتراست و خلق وخوی فضا توجه گردد تا سبک روشنایی در بهترین شرایط قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی نمای رومی چیست و چگونه اجرا می گردد؟ تکنیک ها و اصول آن

ملاحظات و احتیاطات عمومی است که باید هنگام استفاده از نورپردازی هوشمند نمای به خاطر بسپارید شامل موارد زیر هستند:

  • ارتفاع ساختمان: این نشان دهنده ارتفاع واقعی سطح روشنایی خواهد بود.
  • موقعیت منبع نور: نشان دهنده میزان نزدیکی نور به افراد جهت تحت تأثیر قرار دادن آنهاست.
  • عرض ساختمان: این مورد بر تعداد منابع نور و زوایای پخش نور تأثیر می گذارد.
  • نور محیط: تعداد چراغ ها و میزان روشنایی باید براساس نور محیط انتخاب شوند. نور زیاد به عنوان آلودگی نوری شناخته می گردد.

نکته: تجهیزات نورپردازی هوشمند شامل پروژکتورهای LED، چراغ های دلفی، وال واشرها، نئون فلکس، سیستم مرکزی، شبکه اتصال وای فای (Wi-Fi)، اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار مخصوص کامپیوتر دسکتاپ و دیگر وسایل نصبی است.

کاربرد نورپردازی هوشمند ساختمان

هوشمندسازی نورپردازی نما اغلب برای نمای ساختمان هایی با کاربری های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. ساختمان های تجاری (مراکز خرید، هتل ها و غیره)
  2. ساختمان های اداری (خاص و بلند مرتبه)
  3. ساختمان مسکونی (خاص و بلند مرتبه)
  4. ساختمان های ورزشی (استادیوم ها)

کلام آخر

در عصر هوشمندسازی، افراد سریع با ساختمان هایی سازگار می شوند که پذیرای فناوری های جدید هستند. نورپردازی هوشمند نمای ساختمان از فناوری های جدیدی است که به هدفش کسب تجربه کاربری بهتر هم برای استفاده نمایندگان (صاحبان کسب وکار) و هم برای ناظران (مردم) است. از صرفه جویی در انرژی گرفته تا کنترل و نظارت بهینه بر روشنایی نمای ساختمان، نورپردازی هوشمند مزایای بسیاری را ساختمان مدرن امروزی فراهم می نماید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1507

به "نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست و چه مزایا و اصولی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورپردازی هوشمند نمای ساختمان چیست و چه مزایا و اصولی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید