فناوری مایکروسافت برای نظارت بر سلامت قلب و ریه

به گزارش مجله پارمیسفان، فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی مایکروسافت با نام MTTS-CAN سلامت قلب و ریه کاربران را از طریق دوربین گوشی های هوشمند پایش می کند. دوربین موبایل با این فناوری می تواند از راه دور ضربان قلب، شرایط تنفس و حتی غلظت اکسیژن خون را پایش کند.

فناوری مایکروسافت برای نظارت بر سلامت قلب و ریه

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیجیاتو، ردموندی ها توجه ویژه ای به موضوع سلامت از راه دور یا telehealth نشان می دهند و پایش سلامت با فناوری جدید یکی از موضوعاتی است که در همین حوزه دنبال می کنند.

با کمک این فناوری جدید امکان مانیتور برخی مولفه های فیزیولوژیکی مرتبط با سلامت از راه دور فراهم می شود. محققان طی یک دهه گذشته به دستاوردهای خوبی در حوزه فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی دست یافته اند. برای مثال وب کم و دوربین گوشی های هوشمند با کمک الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند به عنوان حسگرهای پایش سلامتی به کار برده شوند.

برخی اطلاعات مرتبط با سلامتی از جمله ضربان قلب، تنفس و بررسی شرایط ریتم قلبی می توانند اطلاعات مفیدی در مورد سلامت افراد ارائه بدهند.

محققان Microsoft Research با همکاری محققان دانشگاه واشنگتن و OctoML از فناوری تصویربرداری ویدیویی جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی برای پایش برخی پارامترهای مرتبط با سلامتی خبر دادند. این روش جدید با نام MTTS-CAN امکان اندازه گیری برخی پارامترهای مرتبط با سلامت قلب- ریه را به صورت بلادرنگ و از راه دور فراهم می کند.

ضربان قلب، تنفس، شرایط ریتم های قلبی و سطح اکسیژن خون در هر لحظه ممکن است دچار نوسان شود. در برخی افراد و گروه های حساس، لازم است پزشک نظارت دقیقی روی این پارامترها داشته باشد تا هر لحظه لازم شد به شرایط بیمار رسیدگی کند.

فناوری جدید با کمک دوربین گوشی هوشمند می تواند به صورت بلادرنگ و از راه دور اطلاعات مورد نیاز را در اختیار پزشکان قرار دهد. با وجودی که برخی معتقد هستند چنین راهکارهایی گاهی اطلاعات درستی در اختیار پزشکان و کاربران قرار نمی دهد؛ اما محققان بر این باور هستند که توسعه چنین ابزارهایی می تواند در آینده برای پایش سلامتی بسیار مفید باشد.

در شرایط همه گیری کرونا، پایش شرایط قلب-ریه برخی بیماران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. محققان امیدوار هستند که چنین فناوری هایی بتواند از راه دور به بررسی شرایط بیماران کمک کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1383

به "فناوری مایکروسافت برای نظارت بر سلامت قلب و ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری مایکروسافت برای نظارت بر سلامت قلب و ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید