حمل و نقل عمومی در کوالالامپور، مالزی (قسمت دوم)

به گزارش مجله پارمیسفان، کوالالامپور پایتخت مالزی به لطف جاذبه های متعدد تاریخی و گردشگری توانسته گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به خود جذب کند، در این بین نمی توان از سیستم حمل و نقل عمومی مدرن آن حرفی نزد.

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور، مالزی (قسمت دوم)

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

سیستم حمل و نقل عمومی کوالالامپور از بخش های متعددی نظیر فرودگاه، قطارهای شهری، قطار اکسپرس، مونوریل، اتوبوس، خودرو و غیره تشکیل شده که در این مقاله سعی شده بعضی از آن ها را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

فرودگاه

فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در 75 کیلومتری مرکز شهر، در سپانگ (Sepang) واقع شده است. این فرودگاه که یکی از مهم ترین مراکز حمل و نقل هوایی آسیای جنوب شرقی به شمار می رود، شامل ساختمان اصلی ترمینال و ساختمان ماهواره است. با توجه به معماری عالی، تکنولوژی مدرن و فرهنگ غنی مالزیایی، در زمره یکی از پنج فرودگاه برتر جهان واقع شده است.

این فرودگاه با یک قطار سریع السیر به شهر وصل می گردد، هر چند با خودرو نیز امکان رفتن به شهر وجود دارد که حدود یک ساعت زمان می برد. ایر لاینز و ایرآسیا مالزی دو اپراتور اصلی کلیا هستند و پروازهای بین المللی زیادی در این دو ترمینال صورت می گیرد.

امکانات ترمینال اصلی شامل سالن استراحت لاکچری، انواع رستوران، محوطه بازی بچه ها و مغازه های معاف از مالیات است. هواپیماهای بین المللی در ساختمان ماهواره فرود می آیند و بعد مسافران با قطار مخصوص به گیت 5 ترمینال اصلی منتقل می شوند. پروازهای دیگر در ترمینال داخلی فرود می آیند.

برای این که از فرودگاه به شهر بروید، گزینه های متعددی پیش روی شما است؛ اگر به یک جابه جایی لوکس فکر می کنید، می توانید لیموزین را انتخاب کنید که با سیستم کوپنی کار می نمایند، پس باید کوپن را از باجه های مربوطه در ورودی اصلی سطح 3 در ترمینال اصلی تهیه کنید. سوار لیموزین شده، کوپن را به راننده بدهید و با هزینه ای معادل 68 هزار تومان به مرکز شهر بروید که البته بر اساس مقصدتان قیمت تغییر می نماید.

کلیا اکسپرس (KLIA Ekspres) سریع ترین و راحت ترین راه سفر به شهر و از شهر به فرودگاه است. این جابه جایی فقط 28 دقیقه طول می کشد و در ساعات اوج شلوغی هر 15 دقیقه یک قطار حرکت می نماید که در سایر ایام هر 20 دقیقه است. برای سوار شدن به این قطار به سطح 1 بروید و به راحتی به مرکز کوالالامپور سفر کنید، قیمت بلیط یک طرفه 55 هزار تومان و دو طرفه 100 هزار تومان است.

اپراتورهای متعددی نظیر آویس، اوریکس و غیره در زمینه کرایه ماشین فعال هستند. شرکت های بزرگ و کوچک هر یک مزایای خود را دارند که باید بر اساس آن ماشین کرایه کنید. هر چه راستا شما طولانی تر باشد، نرخ کرایه تخفیف می خورد. پروتون ویرا (Proton Wira) معمولا ارزان ترین و رایج ترین خودروی کرایه ای است.

اتوبوس نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل است که فقط مختص جابه جایی از کلیا به کلیا 2 و بالعکس است. این اتوبوس ها در سطح 2 ساختمان ترمینال اصلی هستند و بلیط یک طرفه آن 2500 تومان و دو طرفه 5000 تومان تمام می گردد.

این فرودگاه به شدت مناسب افراد معلول است، علاوه بر رمپ ها، آسانسورها، سرویس های بهداشتی و پیاده رو استاندارد بیرون فرودگاه، کلیه خدمات و امکانات آن برای این منظور تجهیز شده اند. حتی خدمات حمل و نقل کلیا نیز به تجهیزات مناسب جایگاه چرخدار مجهز هستند.

رستوران های متعددی نیز در این فرودگاه وجود دارد. طبقه دوم ترمینال اصلی یک فود کورت دارد که انواع غذای محلی را با قیمتی مناسب عرضه می نماید. اکثر کیوسک های غذاهای محلی در طبقه سومِ سطح ورودی (Arrival Level) قرار دارند. طبقه چهارم کلیا نیز علاوه بر دفاتر هواپیما نیز یک فوت کورت دارد که با غذاهای محلی و بین المللی پذیرای مشتریان است.

اتوبوس

اتوبوس های کوالالامپور اکثرا اتوبوس تندرو یا متروباس هستند. دکه اطلاعاتی در ایستگاه اتوبوس سلطان محمد در چاینا تاون وجود دارد که می تواند یاری زیادی به شما کند. اتوبوس های تندرو به چهار بخش تقسیم می شوند: باس بندر (اتوبوس شهر) که در اطراف مرکز شهر فعالیت دارد (1000 تومان)، باس اوتاما از مرکز به سمت حومه شهر می رود (1000 تا 3000 تومان)، باس تمپاتان (اتوبوس محلی) در حومه شهر کار می نماید (1000 تومان)، باس اکسپرس به نقاط دور دست حومه شهر حرکت می نماید (3800 تومان).

اتوبوس رایگان گو-کی.ال (GO-KL) چهار راستا مدور در اطراف شهر دارد و ایستگاه های آن کی.ال.سی.سی، برج کی.ال، سنترال کی.ال، موزه ملی و میدان مردکا است. در زمان اوج شلوغی هر پنج دقیقه یک اتوبوس عبور می نماید، در بقیه ایام به 10 تا 15 دقیقه می رسد.

هر یک از مناطق خارج از مرکز شهر فقط یک ترمینال اتوبوس دارند، ولی مرکز کوالالامپور دارای چهار ترمینال اتوبوس یعنی کی.ای سنترال، کی.ال.سی.سی، مالوری و تی تی وانگسا است. این ترمینال ها معمولا در نزدیکی ایستگاه های حمل و نقل عمومی نظیر ایستگاه های خط کلانا جایا قرار دارند.

متروباس نشنال واید (Metrobus Nationwide) یک شرکت خصوصی در زمینه حمل و نقل عمومی است که در سال 1992 آغاز به فعالیت کرد. متروباس بعد از اتوبوس های سریع به عنوان دومین اپراتور بزرگ اتوبوس در کوالالامپور عمل است.

تاکسی

تاکسی های کوالالامپور با رنگ های قرمز-سفید، زرد-آبی، سبز یا زرد اکثرا دارای کولر هستند و در ایستگاه های تاکسی سراسر شهر صف کشیده اند. وقتی برای تاکسی در حرکت دست تکان می دهید، فقط در صورتی که شرایط مناسب باشد، توقف می نماید. این موضوع به خصوص در ساعات اوج شلوغی و روزهای بارانی تشدید می گردد.

کرایه ها هم از 3 هزار تومان برای 3 دقیقه اول آغاز شده و برای هر 36 ثانیه 250 تومان اضافه می گردد. کرایه از نیمه شب تا 6 صبح 50 درصد بیشتر می گردد و به ازای هر مسافر اضافی (بیشتر از دو نفر) باید 200 به کرایه ثابت اولیه اضافه گردد. تاکسی های آبی جدیدتر و راحت تر هستند و کرایه آن از 6 هزار تومان برای 3 دقیقه نخست آغاز می گردد و هزار تومان بابت هر 36 ثانیه افزوده می گردد. افزایش 50 درصدی کرایه در طول شب برای این تاکسی ها نیز صدق می نماید.

متاسفانه بعضی رانندگان اطلاعات جغرافیایی ضعیفی دارند و بعضی از آن ها تاکسی متر استفاده نمی نمایند. جلوی هتل های لوکس و مراکز توریستی شلوغ می توانید به وفور این تاکسی ها را ببینید، هر چند تاکسی هایی که جلوی فروشگاه های بزرگ صف کشیده اند، دارای سیستم کوپنی هستند و شما باید از پیش کرایه خود را پرداخت کنید که کمی گران تر تمام می گردد.

یکی از ساده ترین روش های استفاده از تاکسی، دانلود اپلیکیشنی مانند ایزی تاکسی، گرب (Grab) یا یوبر (Uber) است. به طور کلی توصیه می کنیم از تاکسی هایی بهره ببرید که تاکسی متر دارند تا هزینه هایتان گران نگردد.

خودرو

برای گشت و گذار در شبه جزیره می توانید در کوالالامپور ماشین کرایه کنید، هر چند با توجه به سیستم یک طرفه گیج نماینده و علائم هدایت ضد و نقیض، رانندگی در این شهر خیلی پیچیده و سخت است. تمامی شرکت های بزرگ کرایه ماشین مانند آویس (Avis) و هرتز (Hertz) در کلیا دفتر دارند و معمولا از 9 صبح تا 5:30 بعدازظهر ایام هفته و 9 صبح تا 1 بامداد روزهای شنبه به گردشگران خدمات می دهند.

منبع: کجارو / lonelyplanet / kuala-lumpur
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 420

به "حمل و نقل عمومی در کوالالامپور، مالزی (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در کوالالامپور، مالزی (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید