بی صدا حرف بزنید؛ این عینک می تواند با امواج سونار حرکات لب های شما را تشخیص دهد

به گزارش مجله پارمیسفان، محققان دانشگاه کورنل فناوری جدیدی را توسعه داده اند که اجازه ارتباط بی صدا را فراهم می نماید. دستگاهی که آن ها طراحی نموده اند، فناوری سونار را روی یک عینک قرار می دهد تا حرکت لب های کاربر را تشخیص دهد و کلمات او را بخواند. در ادامه می توان این کلمات را برای کسانی که با مسائل تکلم روبه رو هستند روی بلندگو پخش کرد یا برای سیستم های کامپیوتری فرستاد.

بی صدا حرف بزنید؛ این عینک می تواند با امواج سونار حرکات لب های شما را تشخیص دهد

عینک سونار دانشگاه کورنل از میکروفن ها و بلندگوهای ریز استفاده می نماید تا کلماتی را که بی صدا به وسیله کاربر بیان می گردد، تشخیص دهد. این دستگاه دوربین ندارد و بدون ایرباد کار می نماید. کاربر برای استفاده از آن کافیست عینک را روی صورت خود بگذارد.

این دستگاه برای تشخیص حرکات دهان کاربر از یک الگوریتم یادگیری ماشینی یاری می گیرد تا به صورت آنی پروفایل های صوتی را تحلیل کند. این سازوکار باعث می گردد دقت دستگاه در تشخیص کلمات به حدود 95 درصد برسد.

عینک سونار می تواند چه کاربردهایی داشته باشد؟

یکی از مجذوب کننده ترین کاربردهای این عینک برای افرادی است که با مسائل صدا روبه رو هستند. این افراد می توانند تنها با تکان دادن لب، حرف های خود را به یک بلندگوی دیگر برسانند تا صدایشان از این طریق پخش گردد. این دستگاه بعلاوه می تواند در کتابخانه ها برای کنترل موسیقی یا در کنسرت ها که سروصدای زیادی وجود دارد، برای ارسال فرمان های کلامی به سیستم های الکترونیکی استفاده گردد.

محققان کورنل این فناوری را به شکلی ساخته اند که کوچک، کم مصرف و سازگار با حریم خصوصی باشد؛ به نحوی که هیچ اطلاعاتی موبایل شما را که با این عینک هماهنگ می گردد، ترک نخواهد کرد. چنگ ژنگ، استادیار علم ارتباطات دانشگاه کورنل می گوید: بیشتر فناوری های حوزه تشخیص گفتار بی صدا محدود به چند فرمان از پیش معین شده هستند و به استفاده از دوربین احتیاج دارند که مناسب و راحت نیست. ما [فناوری] سونار را به بدن می آوریم.

محققان می گویند این سیستم در عرض چند دقیقه می تواند الگوهای گفتاری فرد را یاد بگیرد. این دستگاه بعلاوه درحال حاضر به گونه ای طراحی شده است که 10 ساعت عمر باتری داشته باشد. پژوهشگران حالا در پی تجاری سازی این فناوری هستند.

منبع: انتخاب
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2257

به "بی صدا حرف بزنید؛ این عینک می تواند با امواج سونار حرکات لب های شما را تشخیص دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی صدا حرف بزنید؛ این عینک می تواند با امواج سونار حرکات لب های شما را تشخیص دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید