گرانفروشیِ تست و درمان کرونا در منزل

به گزارش مجله پارمیسفان، در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا، خدمات پزشکی در منزل چه از سوی بیماران کووید و چه سایر بیماران، با اقبال بیشتری روبرو شده، اما هزینه های چندصدهزار تومانی بابت یک ویزیت ساده چند دقیقه ای در منزل، کار را برای مشتریان این خدمات سخت نموده؛ این درحالیست که مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، تعرفه خدمات ویزیت در منزل را حدود 51 هزار تومان اعلام می نماید...

گرانفروشیِ تست و درمان کرونا در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، حدود هشت ماه از ورود ویروس منحوس کرونا به کشور می گذرد؛ ویروسی که توانست خیلی چیزها را در زندگی بشر دستخوش تغییر کند؛ از شست وشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله گرفته تا استفاده از ماسک و حتی دریافت خدمات پزشکی در منزل...

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، کرونا تا به امروز در ایران 479 هزار و 825 نفر مبتلا و 27 هزار و 419 نفر جانباخته برجای گذاشته است؛ ویروسی که هرچند آگاهی ها نسبت به روزهای ابتدایی شیوعش افزایش یافته، اما همچنان نادانسته هایش زیاد است و تحت تاثیر همین ناآگاهی ها نیز با سرعت می تازد.

هرچند از خرداد به بعد تقریبا کرونا برای بسیاری از مردم عادی شده و البته مسوولان هم مدام نسبت به این عادی سازی ها هشدار می دهند، اما نمی توان منکر شد که همین ناشناخته بودن ویروس در روزهای ابتدایی تا حد زیادی باعث تغییر رفتارهایی شد که منجر به خروج کمتر افراد از منزل می شد تا جایی که از پخت نان گرفته تا خرید اینترنتی و کارهای بانکی و .... همگی در خانه و از راه دور صورت می گرفت و این رفتارها به مرور زمان به عادت تبدیل شدند.

در این میان یکی از چشمگیرترین اتفاقات پس از شیوع کرونا کاهش مراجعه حضوری مردم به مراکز درمانی برای دریافت خدمات غیر کرونایی و حتی کرونایی بود؛ موضوعی که به اذعان وزارت بهداشتی ها گاهی می تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامتی فرد داشته باشد، اما باز هم بیمار حاضر نیست به دلیل ترس از کرونا به مراکز درمانی مراجعه کند. بیماری های غیرواگیر قلبی-عروقی، دیابت، سرطان ها و... همگی از جمله این کاهش مراجعات است.

اراِِئه خدمات پزشکی در منزل، چند؟

قیمت های تست تشخیص کرونا

در این بین با کم شدن مراجعات حضوری به مراکز درمانی، خدماتی نظیر دوراپزشکی و ارائه خدمات در منزل با استقبال بیشتری روبرو شد؛ درحالی که بیمار با این سوال روبرو بود که به کدام مرکز می توان اطمینان نموده و در صورت دریافت خدمات در منزل، تعرفه پرداخت او به پزشک چقدر باید باشد؟ آیا این خدمات تحت پوشش بیمه ها هست یا خیر؟ آیا انجام تست کرونا در منزل هم ممکن است مشمول بیمه باشد؟ و...

یکی از اولین موضوعاتی که پس از شیوع کرونا و گسترش تست PCR در مراکز آزمایشگاهی مورد پرسش قرار می گرفت، هزینه تست کرونا در مراکز غیردولتی بود. موضوعی که دکتر سیامک سمیعی مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به آن اعلام نمود: تعرفه فعلی انجام خدمت گلوبال آزمایش تشخیص مولکولی کووید-19 در بخش دولتی حدود 230 هزار تومان و در بخش خصوصی حدود 587 هزار تومان است. این تعرفه همه هزینه های خدمت از جمله نمونه برداری به وسیله سواب نازوفارنکس(انتهای بینی) و اوروفارنکس(انتهای حلق) را پوشش می دهد.

به گفته او، تجویز و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-19 در بخش دولتی تابع پروتکل ها و اولویت های ابلاغی است و به همین علت چون مطابق دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت است، رایگان انجام می گردد. همچنین تعرفه انجام آزمایش سرولوژی کووید-19 در حال حاضر و تا مشخص و ابلاغ تعرفه اختصاصی، به ازاء هر یک از آزمایش های درخواستی IgM و IgG ، در بخش دولتی حدود 12 هزار تومان و در بخش خصوصی حدود 30 هزار تومان است.

در این بین نیز برای عدم گمراهی بیمار در شناسایی مراکز معتبر انجام تست کرونا، وزارت بهداشت به صورت دوره ای اقدام به انتشار لیست آزمایشگاه های خصوصی مجاز به انجام تست کرونا می نماید تا از این طریق از کلاهبرداری های احتمالی جلوگیری کند.

تست و درمان کرونا در منزل

در زمینه انجام تست کرونا در منزل و اینکه آیا انجام آن در تعهد سازمان های بیمه گر قرار خواهد گرفت یا نه نیز در ابتدا مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اعلام نمود این تست در منزل تحت پوشش بیمه نیست. مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت نیز اظهار کرد: برابر دستورالعمل ابلاغی وزارت بهداشت، در صورت ویزیت بیماران توسط پزشکان مستقر در مراکز مشخص شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله مراکز 16 ساعته و تجویز آزمایش pcr هزینه مربوط بر اساس تعرفه مصوب تحت پوشش خواهد بود.

به جز مبحث حضور پزشک بر بالین بیمار برای تشخیص بیماری، یکی از دغدغه ها در مورد خدمات home care (خدمات مراقتی در منزل) بود که پیش از این شاهرخ رامزی-معاون پشتیبانی سازمان بیمه سلامت درباره سهم سازمان بیمه سلامت درباره پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل بیماران مبتلا به کوید19، اعلام نموده بود: برای بعضی فعالیت ها که در هوم کر تحت پوشش بیمه باشد کماکان پرداخت ها صورت می گیرد؛ اگر بحث مراقبت از بیماران کرونایی هم به تایید شورای عالی بیمه برسد و قرار باشد تحت پوشش بیمه برود، ما آماده ارائه خدمت خواهیم بود.

اما سوال اصلی هنوز اینجاست که اگر بیمار بخواهد پزشک بر بالین او در منزل حاضر گردد و اقدام به ویزیت کند، چه مبلغی را باید به این پرداخت کند؟

به گزارش خبرنگاران، موضوعی که دکتر حنان حاجی محمودی-مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، در پاسخ به آن به خبرنگاران، گفت: ملاک دریافت تعرفه ویزیت، مصوبات سالیانه هیئت محترم وزیران به تفکیک سطوح مختلف تخصصی است. برابر مندرجات کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت کد 901995 در صورت ارائه خدمات درمانی در منزل توسط بخش خصوصی میزان 510300 ریال برای سال 99 علاوه بر تعرفه خدمات، قابل اخذ خواهد بود.

البته حاجی محمودی بر این موضوع هم تاکید نمود که: در حال حاضر ویزیت در منزل، در تعهد سازمان بیمه سلامت قرار ندارد و به این ترتیب بیمه سلامت با نهاد یا سازمانی نیز برای اعزام پزشک به منازل مبتلایان کرونا قرارداد ندارد؛ پس هرگونه تخلف مراکز طرف قرارداد به ادارات نظارت و ارزشیابی ادارات کل استانی قابل گزارش است. سازمان بیمه سلامت در حال حاضر برای ویزیت در منزل قرارداد ندارد، لیکن دریافت اطلاعات مرتبط به مراکز طرف قرارداد به وسیله ادارات نظارت و ارزشیابی ادارات کل استانی امکان پذیر است.

هزینه های چندصدهزار تومانی بابت ویزیت در منزل

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت در حالی تعرفه خدمات ویزیت در منزل را حدود 51 هزار تومان اعلام می نماید که گزارش ها از ارائه این خدمات توسط موسسات مختلف خدمات پزشکی در منزل، حاکی از دریافت حق ویزیت های چند صدهزار تومانی و گاهی بالاتر از 500 هزار تومان بابت یک نفر، است. در شرایطی که این روزها دریافت خدمات پزشکی در منزل بویژه از سوی بیماران کرونا، با اقبال زیادی بویژه در کلانشهرها روبرو است و گاها بیمار گرفتار در استیصال بیماری، خواستار دریافت چنین خدماتی است، اما روبرو شدن با اعداد و ارقام عجیب هزینه های یک ویزیت ساده چند دقیقه ای، جای سوال و تعجب بسیاری برای دریافت کنندگان این خدمات دارد. از این رو شایسته است مسوولان ذیربط از جمله ادارات نظارت و ارزشیابی سازمان بیمه سلامت و بویژه دفتر نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت به این موضوع ورود نموده و آشفته بازار ارائه این خدمات در شرایطی که تقاضای زیادی هم برای آن وجود دارد، سامان یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1269

به "گرانفروشیِ تست و درمان کرونا در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانفروشیِ تست و درمان کرونا در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید