چین برای سناریوی تحریم آمریکا آماده می گردد

با تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین، به نظر می رسد پکن و غول های انرژی این کشور برای بدترین سناریوی ممکن که در آن جنگ سال ها ادامه خواهد داشت و روی سیاست تأمین نفت خارجی چین تأثیر می گذارد آماده می شوند.

چین برای سناریوی تحریم آمریکا آماده می گردد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، این تصور که چین ممکن است روزی شاهد این باشد که جلوی تأمین نفت مورد احتیاج این کشور از خارج گرفته گردد باورنکردنی بود اما اکنون بعضی از تحلیلگران و مدیران صنعت نفت چین اظهار می نمایند که چین باید برای بدترین سناریوی ممکن که به دلیل یک اختلاف تجاری طولانی ممکن است بر تأمین نفت این کشور تأثیر بگذارد، آماده گردد.

لابان یو، تحلیلگر شرکت جفریز گروپ ال ال سی در هنگ کنگ به بلومبرگ گفت: چین اکنون از بدترین منظر ممکن مانند آنچه آمریکا در قبال ایران انجام داد به تأمین نفت خود نگاه می نماید. مسلماً چین اکنون بیش از گذشته معتقد است که تحریم های مشابه آمریکا علیه یک کشور ممکن است برای خودش هم اتفاق بیافتد.

مدیران صنعت نفت چین اظهار کردند که صنعت نفت این کشور در صورت وخامت بیشتر جنگ تجاری، باید یک برنامه اضطراری تهیه کند. همچنین مدیران چینی تاکید نموده اند که چین باید کوشش کند به خودکفایی در تأمین انرژی دست پیدا کند.

طی سال گذشته بزرگترین فراورینمایندگان انرژی چین بهره برداری از چاه های نفت و گاز بیشتری را شروع کردند تا فراوری نفت و گاز طبیعی در این کشور که بزرگترین واردنماینده نفت در دنیا به شمار می رود را افزایش دهند.

به نظر می رسد چین در ماه های اخیر به پر کردن ذخایر نفت استراتژیک خود اقدام نموده و میزان واردات نفت را 10 درصد افزایش داد، در حالی که فراوری پالایشی این کشور 5 درصد رشد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به دلیل اختلافات تجاری، چین در چند ماه گذشته میزان اندکی نفت و گاز طبیعی مایع از آمریکا وارد نموده است، در حالی که سال گذشته وارداتش از این کشور رونق چشمگیری پیدا نموده بود. در فاصله ژانویه تا ژوئن سال میلادی گذشته، چین بزرگترین خریدار نفت آمریکا بود و روزانه 377 هزار بشکه نفت از این کشور وارد می کرد اما این رقم در مدت شش ماه منتهی به فوریه سال جاری به 41 هزار و 600 بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

نفت آمریکا تاکنون مشمول افزایش تعرفه چین قرار نگرفته است اما به نظر می رسد این موضوع اهمیتی برای خریداران چینی نداشته است، چرا که آنها سال گذشته با وجود آتش بس تجاری سه ماهه که میان آمریکا و چین منعقد شد، خرید نفت آمریکا را متوقف کردند. با این حال چین در واکنشی تلافی جویانه به اقدام اخیر دولت ترامپ که تعرفه واردات 200 میلیارد دلار کالای چینی را از 10 به 25 درصد افزایش داد، تعرفه ها روی واردات LNG آمریکا را از 10 به 25 درصد رساند.

کاربران نهایی چینی از زمان وضع تعرفه 10 درصدی روی واردات LNG آمریکا که از سپتامبر سال 2018 اجرایی شد، محموله های آمریکایی را نمی پذیرند و فعالان بازار از موارد متعدد فروش مجدد یا بازگرداندن چنین محموله هایی از سوی چین خبر داده اند. چین از ابتدای سال 2019 تاکنون چهار محموله از آمریکا دریافت نموده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 23 محموله دریافت نموده بود. به علاوه، واردنمایندگان LNG چینی اظهار نموده اند که افزایش تعرفه ها آنها را برای خرید LNG آمریکا محتاط نموده است و انتظار می رود خریداران چینی بیشتری به دلیل ابهامات پیرامون جنگ تجاری، از واردات LNG آمریکا بپرهیزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 5 مرداد 1398 شناسه مطلب: 225

به "چین برای سناریوی تحریم آمریکا آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برای سناریوی تحریم آمریکا آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید