چین با سیاست 3 فرزندی موافقت کرد

به گزارش مجله پارمیسفان، رئیس جمهوری چین پس از چندین ماه تحقیقات و ارائه راهکارهای مختلف از سوی کارشناسان در راستای مبارزه با کاهش جمعیت این کشور، سرانجام با سیاست 3 فرزندی موافقت کرد.

چین با سیاست 3 فرزندی موافقت کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران و به نقل از رویترز، چین به نام یک تغییر بزرگ نسبت به شرایط فعلی محدودیت دو فرزندی در این کشور، امروز (دوشنبه) اعلام کرد که هر زوج اجازه داشتن 3 فرزند را خواهند داشت. این تغییر در جلسه دفتر سیاسی به ریاست شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین مورد تایید قرار گرفت.

انتظارات درباره اصلاحات در سیاست های کنترل جمعیت پس از آن بالا رفت که طبق آخرین آمار رشد جمعیت چین به پایین ترین میزان طی یک دهه اخیر رسیده است.

بر اساس گزارش سرشماری سال 2020 جمعیت چین که روز سه شنبه هفته گذشته منتشر شد، این کشور در حال حاضر 1 میلیارد و 410 میلیون نفر جمعیت دارد که نشان دهنده نرخ رشد 5.38 درصدی جمعیت در 10 سال اخیر (یا به طور میانه 0.53 درصد در سال) است.

یک دهه پیش از این در جریان سرشماری سال 2010 میلادی، جمعیت چین 1 میلیارد و 340 میلیون نفر اعلام شده بود. اما عدد 5.38 درصد، کمترین نرخ رشد جمعیت در چین از زمان اجرای سیاست تک فرزندی در این کشور یعنی از اواخر دهه 70 میلادی محسوب می شود؛ چیزی که احتمالا باعث خواهد شد پکن برنامه هایش را برای ترغیب زوج ها به فرزند آوری تقویت کند.

نرخ باروری 1.3 کودک برای هر زن در سال 2020 که همرتبه با کشورهای مسنی مانند ژاپن و ایتالیا است زنگ خطر را برای چین به نام دومین اقتصاد بزرگ دنیا به صدا درآورده است.

این موضوع حتی در بین کارشناسان و نهادهای آکادمیک چین هم مطرح و پیشنهادات مختلفی در این رابطه ارائه شده بود. به نام مثال یک استاد دانشگاه چینی به دولت این کشور پیشنهاد داد که به هر خانواده ای برای فرزند آوری و تولد هر فرزند یک میلیون یوان (156 هزار دلار) پاداش در نظر بگیرد تا بدین وسیله از کاهش رشد جمعیت این کشور جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1767

به "چین با سیاست 3 فرزندی موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین با سیاست 3 فرزندی موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید