شرایط دانشجویان بازگشته از چین در قرنطینه

به گزارش مجله پارمیسفان، دانشجویان مقیم ووهان پس از بازگشت به کشور درباره شرایط خود در قرنطینه چین و ایران شرح دادند.

شرایط دانشجویان بازگشته از چین در قرنطینه

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار ویروس کرونا به سرعت در چین و سایر کشور های جهان در حال انتشار است، این ویروس 560 را به کام مرگ کشانده و در بسیاری از کشور جهان گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته با افزایش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به کشور ها برای مقابله با این ویروس هشدار داد تا مقامات بهداشتی برای مبارزه با ویروس کرونا در داخل مرز های کشور ها آماده شوند.

ویروس کرونا برای نخستین بار در شهر ووهان چین، دیده شد. دانشمندان احتمال می دهند که ویروس کرونای جدید از خفاش به انسان منتقل شده باشد اما هنوز منشاء حیوانی آن به طور دقیق تعیین نیست.

دانشمندان در کشور های مختلف جهان در کوشش هستند تا واکسن ویروس کرونای 2019 را کشف نمایند؛این ویروس درمان دارویی ندارد.

چند روز پیش وزیر بهداشت از بازگشت دانشجویان چینی به کشور تحت شرایط قرنطینه و ایمن سخن گفت و هواپیمای مذکور با تیم پزشکی سه شنبه صبح به سمت ووهان چین مرکز شیوع ویروس کرونا پرواز کرد.

وزیر بهداشت در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد درباره شرایط دانشجویان ایرانی که از شهر ووهان چین به کشورمان، بازگشتند اطلاع داد و گفت: خوشبختانه پس از انتظار چند روزه، تعدادی از دانشجویان عزیزمان با همراهی تیم پزشکی و متخصصان اورژانس صبح امروز از شهر ووهان چین به کشور بازگشتند و همگی تحت مراقبت هستند البته حالشان خوب است و خوبتر هم خواهد شد.

محمدمهدی گویا با بیان اینکه تا به امروز هیچ مورد تایید شده کروناویروس در کشور گزارش نشده، است، با اشاره به بازگشت شماری از ایرانیان مقیم ووهان چین گفت: حدود 80 نفر ایرانی ساکن ووهان چین بودند، از این تعداد 50 نفر داوطلب بازگشت به کشور شدند و صبح روز گذشته با پروازی اختصاصی به کشور بازگشتند.

وی با تاکید بر قرنطینه 14 روزه مسافران چین، گفت: نیمی از این 50 نفر که به کشور بازگشتند، خانم هستند و همه حال شان خوب است جز یک نفر که علایم دارد و هماهنگی لازم برای مراقبت های بهداشتی خاص از وی صورت گرفته است.

گویا با بیان اینکه پروازها به چین متوقف شده، گفت: اما اگر کسی خواهان بازگشت به کشور باشد برای بازگشت وی امکانات را فراهم می کنیم.

علی رنگانی دانشجوی سال چهارم مهندسی برق دانشگاه ووهان در گفت وگو با خبرنگار درباره قرنطینه و شرایط آن اظهار کرد: از همان روزهای نخست قررنطینه ووهان چین از سفارت ایران در چین درخواست کردیم تا در صورت امکان ما را به ایران بازگردانند .

او ادامه داد: رایزنی ها صورت گرفت و پس از ده روز ما به تهران بازگشتیم، اکنون در شرایطی ایمن و ایزوله به مدت 2 هفته قرنطینه شده ایم و پس از دو هفته می توانیم در صورت تایید سلامت به آغوش خانواده مان بازگردیم.

رنگانی اظهار کرد: درباره شرایط ورود دانشجویان مقیم ووهان چین هواپیما گفت: ما قبل از سوار شدن به هواپیما از هر لحاظ چکاپ شدیم و در هواپیما تیم پزشکی به ما بسیار یاری کردند و تمام نکات ایمنی را به ما گوشزد کردند.

این دانشجوی برق گفت: ما پس از خروج از هواپیما مجدد چکاپ شدیم و به صورت کاملا ایمن از هواپیما به محل قرنطینه منتقل شدیم، امیدواریم شرایط در روزهای آینده نیز همین گونه خوب ادامه داشته باشد و از همه کسانی که در مدت قرنطینه به ما یاری می نمایند، تشکر می کنیم.

سینا صفاوردی دانشجوی بیزینس در دانشگاه ووهان چین در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به شرایط دانشجویان در شهر ووهان پس از شیوع ویروس کرونا گفت: ما دو هفته در شهر ووهان قرنطینه بودیم و سفارت ایران در چین بسته های غذایی را ارسال می کرد چراکه تهیه غذا در شرایط قرنطینه شهر ووهان بسیار سخت بود و پس از این مدت هم ما با مشکل تامین غذا رو به رو بودیم.

خاطره عزیزی دانشجوی پزشکی در دانشگاه ووهان چین در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان و افزایش شمار مبتلایان شرایط ما در قرنطینه شهر ووهان بسیار سخت شده و دسترسی به غذا بسیار برایمان سخت بود، چرا که امکان خروج از محل اقامتمان را نداشتیم.

او ادامه داد: ما تصمیم گرفتیم از سفارت ایران در چین درخواست کنیم تا ما را به ایران بازگرداند، پس از گذشت چند روز وزیر بهداشت اعلام نمود که هواپیمایی اختصاصی چارتر شده تا برای بازگشت ایرانیان مقیم ووهان چین به کشور پرواز کند و آنها را تحت شرایط ایمن و قرنطینه به کشور بازگرداند، اکنون ما تا دو هفته در قرنطینه خواهیم بود.

محمد علیزاده دانشجوی سال یک پزشکی در دانشگاه ووهان چین در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: در تمام مراحل اداری شامل چک پاسپورت در هواپیما انجام شد، همه افرادی که به ما در شرایط قرنطینه خدمت می دهد، دارای پوشش محافظتی و ماسک هستند.

او ادامه داد:ما به مدت دو هفته در این قرنطینه خواهیم بود و شرط خروج از قرنطینه تایید چکاپ های سلامتی است.

مارال دانشجوی داروسازی در شهر ووهان چین با اشاره به امکانات در نظر گرفته شده محل قرنطینه گفت: اینجا اتاق هایی که در اختیارمان گذاشتند یک تا دو نفره است. پرسنل هتل از اینجا رفتند و اکنون تیم اورژانس و وزارت بهداشت اینجا مستقر است و امکانات مورد نیازمان را از ما سوال نموده و برایمان فراهم می نمایند. دو پزشک نیز در اینجا مستقر هستند که به محض ورود مجددا تب مان را چک کردند و سوالاتی درباره مسائل تنفسی و علایم سرماخوردگی از ما پرسیدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 741

به "شرایط دانشجویان بازگشته از چین در قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط دانشجویان بازگشته از چین در قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید