شرایط جنگی در مرز اوکراین و روسیه

به گزارش مجله پارمیسفان، تنش ها در مرز اوکراین با روسیه افزایش یافته است. در حالی که اوکراین، روسیه را متهم به تحرک در مناطق مرزی نموده است، سخنگوی کاخ کرملین بدون اشاره به افزایش نیرو های روسی در مرز با اوکراین می گوید روسیه در حال اجرا اقداماتی به منظور اطمینان از امنیت مرز های خود است.

شرایط جنگی در مرز اوکراین و روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از الجزیره، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روسیه را به بالا بردن تنش ها متهم کرد. هم زمان ناتو از آنچه تحرکات ارتش روسیه در نزدیکی شرق اوکراین خواند، ابراز نگرانی کرد. تصاویر تایید نشده از شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که روسیه مقادیر زیادی تانک، نفربر زرهی و تجهیزات دیگر را به مناطق مرزی با اوکراین و همچنین کریمه منتقل نموده است. مسکو در سال 2014 کریمه را از اوکراین ضمیمه خاک خود کرد.

مقامات اوکراین و ایالات متحده این هفته از جابه جایی نیرو های روسیه در این مناطق، نزدیک سرزمین های تحت کنترل جدایی طلبان مورد حمایت مسکو، خبر دادند. زلنسکی گفت: تشدید تنش ها در مناطق شرقی اوکراین نشان داد روسیه به دنبال ایجاد یک فضای تهدیدآمیز است، در حالی که کی یف امیدوار است آتش بسی که چند روز پیش شکسته شد، همچنان تداوم یابد. زلنسکی روز پنج شنبه در بیانیه ای گفت: زور بازو نشان دادن در قالب تمرینات نظامی و تحریکات احتمالی در مرز کار معمول روس ها است. در این هفته، مسکو و کی یف یکدیگر را مقصر افزایش خشونت بین نیرو های دولتی و جدایی طلبان مورد حمایت کرملین در شرق اوکراین دانستند. این تقابل ها موجب شد تا به آتش بس خدشه وارد گردد.

زلنسکی گفت که از شروع امسال تا به امروز 20 نفر از نیرو های اوکراینی کشته و 57 نفر زخمی شده اند. در این زمینه دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روسیه را به وخیم کردن سیستماتیک شرایط امنیتی در دونباس و کریمه متهم کرد. این در حالی است که سخنگوی کرملین روز پنج شنبه گفت که روسیه در حال اجرا اقداماتی برای تضمین امنیت مرزهایش در بحبوحه افزایش فعالیت های ناتو است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره دلایل افزایش حضور نظامی در مرز ها با اوکراین و انتقال سربازان به کریمه گفت: روسیه در حال اجرا اقدامات لازم برای تضمین امنیت مرزهایش است. می دانید که در امتداد مرز های روسیه، فعالیت نیرو های مسلح کشور های عضو ناتو، سایر گروه ها، کشور های خاص و سایرین افزایش یافته است. همه این ها ما را ملزم می نماید که در حالت آماده باش قرار بگیریم. وی همچنین گفت؛ روسیه نیروهایش را در قلمروی خود حرکت می دهد و تهدیدی علیه دیگری به شمار نمی رود. روسیه اقدامات لازم را برای تضمین امنیت مرزهایش انجام می دهد.

سخنگوی کرملین ادامه داد؛ سربازان روسی هرگز در درگیری های جنوب شرق اوکراین شرکت ننموده اند. پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می تواند تضمین دهد سربازان روس در مرز با اوکراین وارد جنگ داخلی این کشور نمی شوند، گفت: درباره حضور نیرو های روس در درگیری های مسلحانه در قلمروی اوکراین باید بگویم که نیرو های روسی هرگز در چنین درگیری ای حضور نداشته اند و حضور نمی یابند. این مساله مربوط به درگیری داخلی اوکراین است.

وی اضافه کرد: ما، کشور های اروپایی و تمامی کشور های دنیا دوست ندارند جنگ داخلی در اوکراین به دلیل بروز یکسری تحرکات و اقدامات تحریک آمیز ناشی از درگیری های مسلحانه در این کشور بار دیگر بیشتر گردد.

موقعیت سخت زلنسکی

روسیه در سال 2014، کریمه را ضمیمه خاک خود کرد. اندکی پس از آن به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین پرداخت و این حمایت ها تا امروز ادامه دارد. سازمان ملل هم گفته است به دنبال تنش های موجود در شرق اوکراین تا به امروز 13 هزار نفر جان باخته اند.

زلنسکی در سال 2019 با قول انتها دادن به درگیری هفت ساله روی کار آمد، اما منتقدان می گویند که یک آتش بس متزلزل تنها دستاورد ملموس وی است. در این راستا تبادل نظر ها با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دسامبر 2019 در پاریس باعث نشد که طرفین به یک توافق پایدار نزدیک شوند و موقعیت زلنسکی در این زمینه مساعد نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1589

به "شرایط جنگی در مرز اوکراین و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جنگی در مرز اوکراین و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید