وسیع ترین شهر زیرزمینی ایران آماده بهره برداری شد، فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش به خاتمه رسید

به گزارش مجله پارمیسفان، خبرنگاران: کاوش های باستان شناسی شهر زیرزمینی تفرش به اسم وسیع ترین شهر زیرزمینی خاورمیانه به انتها رسید و این محوطه تاریخی آماده بهره برداری شد.

وسیع ترین شهر زیرزمینی ایران آماده بهره برداری شد، فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش به خاتمه رسید

مهدی موسوی نیا سرپرست هیأت کاوش باستان شناسی شهر زیرزمینی تفرش با استناد به یافته های باستان شناسی در این محوطه تاریخی گفت: شهر زیرزمینی تفرش در استان مرکزی با 150 هکتار وسعت و سه طبقه استقراری، وسیع ترین محوطه دستکند ایران و یکی از بزرگترین محوطه های زیرزمینی در خاورمیانه و دنیای باستان شناسی است.

وی با بیان اینکه این محوطه در دوره سلجوقی ساخته و در اواخر این دوره پس از پر شدن چاه های ارتباطی آن، متروک شد به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: کشف قطعه سفال هایی از دوره ایلخانی تا قاجار در طبقات فوقانی، نشان می دهد پس از متروک شدن محوطه بخش هایی از آن ولو به صورت محدود پس از دوره سلجوقی مورد استفاده نهاده شده است.

عضو هیئت علمی گروه آموزشی باستان شناسی دانشگاه نیشابور با اشاره به اینکه کاوش های باستان شناسی این محوطه از سال 1398 به وسیله دانشگاه نیشابور در حال اجرا است اضافه نمود: فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تابستان و پاییز سال گذشته در قسمت فوقانی خیابان بازار، حدفاصل مدرسه اسماعیل بهرامی و مسجد نورالله شروع شد.

وی گفت: این بخش از محوطه پیش تر به مدت شش سال به وسیله حفاران غیرمجاز تخریب شده بود. اما با توجه به علت معین بودن طبقات استقراری و فراوانی اتاق هایی با ابعاد میانگین دو در سه متر عمق، این بخش از محوطه برای کاوش انتخاب شد.

موسوی نیا اضافه نمود: نظر شهرداری تفرش به اسم کارفرمای پروژه در ساماندهی و احیاء بخش کاوش شده علت دیگر انتخاب این بخش از محوطه برای کاوش بود. زیرا این محوطه در مجاور قنات قدیمی دیاوار قرار داشت و می توانست ارتباط سطح زمین با محوطه را تسهیل کند.

این باستان شناس با بیان اینکه در فصل دوم کاوش محوطه، 4 کارگاه انتخاب و مورد کاوش نهاده شد گفت: قطعات سفال، استخوان، فلز و… در کنار پیه سوزهای یافت شده از انباشت های قنات دیاوار، از مهمترین یافته های فصل دوم کاوش در شهر زیرزمینی تفرش است.

وی در خاتمه توضیح داد: پس از اتمام مراحل کاوش دستکند زیرزمینی تفرش ساماندهی و آماده بهره برداری شد.

منبع: صدای میراث
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1810

به "وسیع ترین شهر زیرزمینی ایران آماده بهره برداری شد، فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش به خاتمه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسیع ترین شهر زیرزمینی ایران آماده بهره برداری شد، فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش به خاتمه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید