نگرانی درباره عفونت دوباره پس از بهبودی از کرونا ، آنتی بادی های ضد کرونا پس از بهبودی ممکن است ناپدید شوند

به گزارش مجله پارمیسفان، یک بررسی جدید نشان می دهد آنتی بادی های ضد ویروس کرونا در افراد بهبودیافته به خصوص اگر بی علامت باشند، ممکن است برای مدتی طولانی در بدن باقی نمانند.

نگرانی درباره عفونت دوباره پس از بهبودی از کرونا ، آنتی بادی های ضد کرونا پس از بهبودی ممکن است ناپدید شوند

به گزارش مجله پارمیسفان به نقل از اینسایدر این بررسی جدید نشان می دهد که بیماران بهبودیافته از عفونت ویروس کرونا فقط پس از چند ماه ممکن است آنتی بادی های ضد ویروس - پروتئین هایی در خون که با ویروس مقابله می کنند و می توانند از عفونت دوباره پیشگیری کنند - را از دست بدهند.

یافته های این بررسی که در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است، پرسش های جدیدی درباره مصون شدن افراد پس از ابتلا به ویروس کرونا برمی انگیزد و همچنین احتمال دست نیافتن به یک واکسن موثر بر ضد کرونا را مطرح می کند.

این پژوهشگران آنانتشارتی بادی ها را در 37 بیمار که در منطق وان ژو در چین به ویروس کرونا مبتلا شده و بهبود یافته بودند، آندازه گیری کردند. آنها همچنین آنتی بادی ها در 37 بیمار دیگر را که آزمایش ویروس کرونایشان مثبت بود، اما علائمی نداشتند، بررسی کردند.

هدف از این بررسی پاسخ دادن به دو پرسش مهم بود: آیا اغلب افراد پس از بهبودی از عفونت ویروس کرونا نسبت به آن مصونیت پیدا می کنند؟ این مصونیت برای چه مدتی ادامه پیدا می کند؟

  • آنچه دانشمندان می خواهند درباره کرونا بدانند (2) | آیا بهبودی از کرونا باعث مصونیت افراد می شود؟

این بررسی نشان داد که آنتی بادی ها در اغلب افراد مورد بررسی ققط برای چند ماه در بدن باقی می مانند. هشت هفته پس از بهبودی، آنتی بادی ها در 40 درصد افراد بی علامت و در 13 درصد افراد علامت دار به حد غیرقابل شناسایی افت کردند.

به گفته این پژوهشگران افراد بی علامت در مجموع پاسخ ایمنی ضعیف تری نسبت به ویروس داشتند.

بررسی های قبلی نشان داده اند که اغلب افراد مبتلا به ویروس کرونا که علامت دار می شوند، بر ضد ویروس آنتی بادی تولید می کنند.

  • حتی بیماری خفیف ویروس کرونا ممکن است مصونیت ایجاد کند

هنوز روشن نیست که چه میزانی از آنتی بادی در خون باعث مصونیت افراد در برابر ویروس کرونا می شود. برخی از پژوهش ها نشان داده آند که حتی میزان های پایین آنتی بادی برای جلوگیری از عفونت دوباره کافی است.

از طرف دیگر شمار افراد مورد بررسی در این پژوهش دانشمندان چینی کم است و آزمایش های آنتی بادی ممکن است در مواردی نتایج غیرقابل اعتمادی را به دست دهند.

پژوهشگران چینی دو نوع آنتی بادی ایمونوگلوبولین G یا IgG و ایمونوگلبولین M و IgMرا در این بیماران اندازه گرفتند.

به طور کلی بدن در پاسخ به عفونت ویروسی ابتدا IgM را تولید می کند و ایجاد IgG مدت بیشتری به طول می انجامد. بنابراین IgG شاخص بهتری برای ایمنی درازمدت است.

در این بررسی به خصوص در افراد بی علامت میزان های IgG و IgM نسبت به یک پروتئین ویروسی پس از هشته هفته کاهش زیادی پیدا کرد، به طوری که در شماری از بیماران دیگر قابل شناسایی نبود.

البته همه این بیماران همچنان نوع دیگری از آنتی بادی های خنثی کننده پروتئین گل میخی ویروس را که می تواند مانع عفونت مجدد با ویروس شود، در خونشان داشتند، هر چند میزان این آنتی بادی هم کاهش یافته بود.

البته آنتی بادی ها تنها راه دفاع بدن در برابر ویروس ها نیستند. بدن همچنین از سلول های ایمنی نوع T برای کشتن ویروس ها استفاده می کند و سلول های ایمنی نوع B هم می توانند در هنگام عفونت دوباره آنتی بادی های جدیدی تولید کنند.

هیچکدام از این دو روش دفاعی در این بررسی جدید اندازه گیری نشده بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1089

به "نگرانی درباره عفونت دوباره پس از بهبودی از کرونا ، آنتی بادی های ضد کرونا پس از بهبودی ممکن است ناپدید شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی درباره عفونت دوباره پس از بهبودی از کرونا ، آنتی بادی های ضد کرونا پس از بهبودی ممکن است ناپدید شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید