غفلت از گردشگری ادبی در پایتخت شعر و ادب ایران، وقتی که سعدی و حافظ به حال خود رها شده اند

به گزارش مجله پارمیسفان، گردشگری ادبی نوعی از صنعت گردشگری است که به مقبره شاعران و نویسندگان و آثار مرتبط با آنها می پردازد، این صنعت در ایران مغفول مانده است.

غفلت از گردشگری ادبی در پایتخت شعر و ادب ایران، وقتی که سعدی و حافظ به حال خود رها شده اند

اگر علاقمند به سفر با بهترین کانادا تور ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران از شیراز، شیراز قلب فرهنگی ایران است. شیراز شهری با تاریخچه ادبی و هنری غنی است و آرامگاه شاعران بزرگی مانند حافظ و سعدی در این شهر قرار گرفته است، این شهر در واقع شهر عاشقان و شعر است این جملات تنها بخشی از نوشته های پاتریشیا شولتز در سفر به ایران است.

این جملات مشتی نمونه خروار است که نشان دهد آنچه که گردشگران خارجی را به شیراز می کشاند، ادبیات این سرزمین و بزرگانی چون حافظ و سعدی است. به گفته مصیب امیری در 6 ماه نخست سال جاری 3 میلیون و 100 هزار گردشگر داخلی و 195 هزار گردشگر خارجی از اماکن تاریخی استان بازدید کردند که آرامگاه حافظ، سعدی و تخت جمشید رتبه های اول تا سوم را در میان اماکن تاریخی دارند.

جدای از جاذبه های تاریخی، شیراز جاذبه های دیگری نیز دارد که می تواند در رونق نوع خاصی از صنعت گردشگری به نام گردشگری ادبی فعالیت کند. این نوع گردشگری بسیار درآمدزاست، بنا به آمارهای منتشر شده از طرف سازمان دنیای گردشگری و به گفته فواد شمس، کارشناس برنامه ریزی گردشگری گردشگری ادبی سالانه حدود یک میلیارد دلار برای آمریکا درآمد ایجاد می نماید.

با نگاهی به رسانه های بین المللی و جستجوی عنوان گردشگری ادبی به مقاله ای بر می خورید که در آن مسئولان گردشگری کلمبیا با راه اندازی پروژه ای به نام راه ماکوندا گابریل گارسیا مارکز نویسنده مشهور را در خدمت گردشگری گرفتند و با وجود اینکه دهکده ماکوندا در رمان 100 سال تنهایی یک دهکده خیالی است از این عنوان استفاده نموده تا زادگاه و مکان های مورد استفاده این نویسنده را به گردشگران نشان دهند.

حال تصور کنید ایران با غنای ادبی که دارد و با وجود شاعرانی چون سعدی، حافظ، فردوسی تا خیام و عطار و باباطاهر چه رونقی می تواند به صنعت گردشگری دهد اما متاسفانه هنوز این نوع گردشگری در ایران جایگاهی ندارد و به همین دلیل ایران هم از درآمد آن محروم است و هم اینکه بعضی از ظرفیت های این صنعت رو به نابودی است.

در این میان شیراز به عنوانی یکی از مقاصد گردشگران خارجی هر چند به دلیل کم کاری مسئولان نتوانست عنوان شهر نمونه گردشگری را از آن خود کند اما با وجود داشتن سعدی و حافظ به عنوان دو قطب ادبیات فارسی می تواند به عنوان شهر نمونه گردشگری ادبی معرفی گردد امری که احتیاج به برنامه ریزی مدون دارد.

فواد شمس، کارشناس برنامه ریزی گردشگری درباره این نوع از صنعت گردشگری می گوید: گردشگری ادبی تنها منحصر به دیدن مقبره های شاعران و نویسندگان نیست بلکه آثاری را که به نوعی به زندگی و کار شاعر مرتبط می گردد، در بر می گیرد.

وی بر این باور است که بازدید از مکان ها و آثاری مرتبط با زندگی و کار شاعران و ادبای بزرگ شیراز در قالب یک تور حرفه ای با همراهی استادان ادبیات فارسی و شاعران معاصر می تواند بر جذابیت یک تور گردشگری ادبی در شیراز بیفزاید.

به گفته شمس، شیراز ظرفیت های لازم و زیرساخت های کافی در این زمینه را دارد، ملاقات از مقبره شاعران و نویسندگان یا بازدید از خانه های قدیمی که نویسندگان و شاعران در آن زندگی نموده اند و حتی ملاقات از سرزمین های واقعی و خیالی که در آثار ادبی گذشتگان به آن اشاره شده است.

حافظ در بسیاری از غزلیات خود به آب رکن آباد اشاره نموده، این چشمه که در ورودی شهر شیراز واقع شده است و می تواند یکی از مکان هایی باشد که مصداق گردشگری ادبی در شیراز گردد. در حال حاضر این منطقه به عنوان پروژه آب رکنی در حال توسعه و مرمت است.

چندی پیش مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس از واگذاری این پروژه خبر داده و گفته بود پروژه فرهنگی آب رکنی در ورودی شهر شیراز یکی از پروژه های مهم میراث فرهنگی است که عملیات عمرانی آن از سال 88 شروع شده و تا به امروز 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گفته وی میراث فرهنگی تا به امروز 24 میلیارد ریال برای این پروژه هزینه نموده است و ورود بخش خصوصی می تواند تکمیل این پروژه را سرعت بخشد.

به دنبال این اعلام آمادگی میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر شیراز در پی عقد قراردادی هستند تا تکمیل این پروژه را به عهده بگیرند، علی راستگو، رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در این باره به خبرنگار خبرنگاران گفت: بنا بر این است که پس از برآورد قیمت شهرداری و موافقت میراث فرهنگی تفاهم نامه ای منعقد گردد و ساماندهی آب رکنی شیراز شروع گردد.

به گفته راستگو قدمت این چشمه به دوران دیلمیان می رسد، این چشمه به فرمان رکن الدوله دیلمی احیا و کانال گذاری شده و باغ دنیا نما، تکیه های هفت تنان و چهل تنان را آبیاری نموده و حافظ شیرازی نیز در اشعار خود بارها به آن اشاره نموده است.

آنطور که رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز می گوید: این چشمه به دلیل خشکسالی و عدم رسیدگی تبدیل به باریکه آبی شده است که اجرای طرح ساماندهی آن می تواند ورودی شیراز را تبدیل به یک منطقه گردشگری کند و نخستین نتیجه آن کم کردن حجم ترافیک و چادرهای مسافرتی گردشگران در ورودی شهر شیراز است.

کسی که دیوان حافظ را خوانده و کلیات سعدی را دوست دارد ملاقات از مکان هایی که مربوط به این شاعران بزرگ است و آشنایی با محیطی که این آثار در آن خلق شده اند، برایش بسیار جذاب است. در کنار این شیراز ظرفیت آن را دارد که با برگزاری جشنواره های ادبی گردشگران بیشتری جذب کند.

برای جذب گردشگری ادبی کافی ست زیرساخت ها را آماده کرد، تبلیغات موثر و برنامه ریزی مدونی داشت تا شیراز به قطب گردشگری ادبی تبدیل گردد. آب رکنی تنها یک نمونه از فرصت های گردشگری ادبی در شیراز خبرنگاران بنا دارد در گزارش هایی به معرفی دیگر ظرفیت های این نوع گردشگری بپردازد.

گزارش از حلیمه زارع

منبع: تسنیم
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 755

به "غفلت از گردشگری ادبی در پایتخت شعر و ادب ایران، وقتی که سعدی و حافظ به حال خود رها شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غفلت از گردشگری ادبی در پایتخت شعر و ادب ایران، وقتی که سعدی و حافظ به حال خود رها شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید