سانسور کرونا توسط پیغام رسان ویچت

به گزارش مجله پارمیسفان، مطالعات نشان می دهد برنامه پیغام رسان ویچت کلمات کلیدی مربوط به کرونا را سانسور می نماید.

سانسور کرونا توسط پیغام رسان ویچت

تحقیقات و آنالیز ها نشان می دهد محبوب ترین برنامه ارتباطی در چین یعنی ویچت، کلمات کلیدی مربوط به کرونا را از ابتدای ماه ژانویه سانسور می نموده است. همچنین پلتفرم YY نیز محتوای مربوط به این ویروس را سانسور نموده است.

به منظور معین این موضوع، گروه تحقیقاتی Citizen Lab گفت و گوهایی را ایجاد کردند آن ها را به سه حساب کاربری که دو تا در کانادا و دیگری در چین بود ارسال کردند. این گفت و گوها شامل مقالات و متن هایی بود و سپس مشاهده شد که چه پیغام هایی از این متن به دست چینی ها رسیده است. در ژانویه 132 کلمه سانسور شد و این کلمات در ماه فوریه به 516 عدد افزایش یافت. در سایت YY نیز 45 کلمه در ماه دسامبر سانسور و به لیست سیاه اضافه شدند.

مقامات بهداشت چین، در خاتمه ماه دسامبر به سازمان بهداشت جهانی (WHO) در خصوص این ویروس اطلاع دادند که این سانسور کردن ها حداقل تا یک ژانویه ادامه داشته است. ویچت یک برنامه کاربردی با بیش از 1 میلیارد کاربر است که بسیاری از این کاربران ممکن است اطلاعات مهمی در خصوص این ویروس مانند چگونگی جلوگیری از پخش آن را از دست داده باشند. این کلمات سانسور شده شامل اطلاعاتی در خصوص این بیماری، منابع سایت های دولتی و نام Li Wenliang اولین دکتری که به این بیماری مبتلا شد است. Li هنگامی که در حال معالجه افراد بیمار قرار داشت به این ویروس مبتلا شد و در تاریخ 7 فوریه درگذشت که این موضوع باعث نارضایتی بسیار زیاد مردم در برابر دولت شد.

هنوز علت سانسور کردن این کلمات کلیدی در رابطه با این ویروس از سوی این دو شرکت معین نیست اما احتمال می رود این کار به درخواست دولت چین اجرا شده باشد. به گفته یک استاد تجارت جهانی، ویچت پرکاربردترین برنامه در چین است که همه کارهای روزانه اعم از خرید کردن و پرداخت هزینه ها را می توان با آن انجام داد. به همین دلیل احتمال اینکه این درخواست سانسور از سوی دولت چین صادر شده باشد وجود دارد.

theverge.com

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 883

به "سانسور کرونا توسط پیغام رسان ویچت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانسور کرونا توسط پیغام رسان ویچت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید