راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه

به گزارش مجله پارمیسفان، خبرنگاران-گروه بین الملل: روسیه و ترکیه با امضای توافق سوچی در شهریور 1397 بر ایجاد مناطق کاهش تنش در مناطق شمالی سوریه تاکید کردند و بر اساس این توافق قرار شد در امتداد خطوط حائل بین معارضان مسلح سوری و ارتش سوریه (در ادلب)، محدوده غیرنظامی(عاری از سلاح) به عمق 15-20 کیلومتر ایجاد گردد و این محدوده را واحدهای گشت سیار ارتش ترکیه و پلیس نظامی روسیه کنترل نمایند.

راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

بوریس دولگوونا کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی وابسته به موسسه مطالعات شرق آموزشگاه علوم سوریه در این باره به اسپوتنیک گفت: باید یادآور شوم که در منطقه ادلب منطقه کاهش تنش براساس توافق میان روسیه و ترکیه ایجاد شد و ترکیه باید به شروط خود عمل می کرد؛ اما نتوانست کاری از پیش ببرد.

همانطور که پیش بینی می شد گزینه نظامی گویا تنها راه بازگشت ادلب به آغوش سوریه است و ارتش سوریه نبرد سهمگینی را در ادلب آغاز خواهد نمود. دمشق آماده بازپس گیری استان ادلب و حومه ادلب و سپس حرکت به سوی شرق فرات برای باز پس گیری آن می شود. تروریست هایی که در حومه دمشق و غوطه شرقی و حومه غربی دمشق بودند؛ گروههای تروریستی تا به دندان مسلحی بودند که در تونل ها و استحکامات زیرزمینی قرار داشتند و همچنین تروریست هایی که در جنوب سوریه و مناطق دیگر بودند، هرگز فکر نمی کردند که ارتش سوریه بتواند این مناطق را از دست آنها خارج کند؛ اما ارتش سوریه آنها را بیرون کرد و این قطعاً درباره ادلب و گروه هایی که در شرق فرات هستند، نیز رخ خواهد داد.

شمارش معکوس برای آغاز حملات برق آسای ارتش سوریه به تروریستها آغاز شده است به ویژه که توافق سوچی میان روسیه و ترکیه راه به جایی نبرده است و ترکیه تاکنون در قبال حملاتی که تروریست ها از منطقه عاری از سلاح علیه ارتش سوریه و مناطق اطراف آن انجام می دهند، واکنشی نشان نداده است.

عملیات ادلب آسان نیست و احتیاج به عملیات نظامی دقیق و قوی دارد زیرا هم از سویی افراطی ترین گروه ها از همه جای سوریه در این منطقه لانه نموده اند و از سویی آمریکا و متحدان منطقه ای آنها تمام کوشش خود را برای ممانعت از موفقیت ارتش سوریه به کار خواهند بست.

اما فارغ از سختی های نبرد و کارشکنی ها آمریکا و متحدانش، نبرد ادلب نبردی سرنوشت ساز است زیرا به شکل نهایی اوضاع را معین می نماید زیرا هر که از نظر نظامی برنده باشد از حیث سیاسی هم برنده خواهد بود. ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه آماده عملیات برق آسا برای آزادسازی ادلب است.

با آزادسازی ادلب برگ برنده و عامل فشار ضد ارتش سوریه از دست گروههای مسلح و حامیان آنها خارج می شود. با آزادسازی ادلب، دولت سوریه به شرایط قبل از بحران باز می شود و مفهومش این است که کسانی که جنگی چند ساله علیه سوریه را به راه انداختند دست خالی باز خواهند گشت و دمشق پیروز از این جنگ خارج خواهد شد و این را آمریکایی ها نمی خواهند.

ادلب پایگاه شورشیان و تروریست هایی است که از همه مناطق در آن گرد آمده اند. ادلب با پیچیدگی های بسیاری نسبت به جبهه های قبلی همراه است و پیشگویی درباره روند تحولات میدانی سخت است و باید منتظر روزهای آینده ماند اما عزم دمشق بر سیطره بر همه مناطق سوریه است.

راز وتوی همزمان پیش نویس قطعنامه درباره ادلب از سوی پکن و مسکو

رای الیوم در مطلبی با اشاره به جلسه شورای امنیت درباره ادلب و به کاری گیری حق وتو از سوی روسیه و چین علیه قطعنامه پیشنهادی آلمان، بلژیک و کویت آورده است: اینکه چین و روسیه از حق وتو علیه قطعنامه ای درباره ادلب استفاده نمایند در وهله اول این است که سرنوشت ادلب با گزینه نظامی معین می شود و مورد حمایت دو کشور چین و روسیه است. با یک وتو هم قطعنامه حذف می شود اما وتوی روسی-چینی پیغام قوی به کشورهای غربی و آمریکا و ترکیه است که دو کشور در یک جبهه قرار دارند و حامی عملیات ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه برای غلبه بر گروههای تروریستی به سرکردگی جبهه النصره هستند.

این رسانه می نویسد: روسیه از کشورهای آلمان، بلژیک و کویت به عنوان تهیه نمایندگان پیش نویس قطعنامه خواست که عملیات نظامی علیه گروههای تروریستی مستثنی شود تا قطعنامه وتو نشود اما این درخواست با مخالفت روبرو شد.

رای الیوم نوشت: طبیعی است که بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل از همکار کویتی اش به خاطر تهیه پیش نویس این قطعنامه انتقاد کند و مدارک و تصاویری ارائه دهد که از دخالت گروههای سلفی کویتی در حمایت از تروریستها در سوریه حکایت دارد. مقامات سوری همیشه به کویتی ها یادآور شده اند که آنها نقش محوری در آزادسازی کویت و بیرون کردن نیروهای صدام از آنها ایفا نموده اند و در قبال آن از کویت انتظار قدرشناسی دارند. شاید توجیه نماینده کویت عدم بروز بحران داخلی در کشورش به دلیل وجود گروهای سلفی و افزایش دودستگی باشد و بعید نیست که فشارهای آمریکا بر کویت علت نقش آفرینی کویت در تهیه پیش نویس این قطعنامه باشد.

رای الیوم می افزاید: توافق روسی و چینی در وتو، خشم رجب طیب اردوغان را به دنبال خواهد داشت. به نظر می رسد که نشست سه جانبه در آنکارا هم نتوانسته است که در موضع روسیه مبنی بر ضرورت خاتمه دادن به سلطه تروریستها بر استان ادلب تغییری ایجاد کند. استان ادلب در آستانه نبرد بی سابقه ای واقع شده است.

تحرکات آینده آمریکا در سوریه چیست؟

به نظر می رسد که باد در سوریه طبق میل واشنگتن نمی وزد و این را می توان از خشم جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در سوریه که از مخالفت کشورش با هر گونه عملیات در ادلب سخن گفت، درک کرد.

وی گفت: آمریکا نمی خواهد که دمشق منطقه جدیدی را به کنترل خود درآورد. واشنگتن اجازه ورود ارتش سوریه به ادلب و نیز شرق فرات را نخواهد داد.

به هر حال آمریکا که طرحهای خود را نه تنها در سوریه بلکه در خاورمیانه شکست خورده می بیند طی ماههای آینده به فشارهای خود ادامه خواهد داد و دمشق در مقابل این فشارها خواهد ایستاد. آمریکا به فشار های خود به کشورهای عربی برای ممانعت از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و منع کردن کشورهای عربی به مشارکت در بازسازی سوریه یا از سرگیری روابط با دمشق ادامه خواهد داد و تحریم ها را علیه سوریه با همکاری اتحادیه اروپا تشدید خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 379

به "راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید