توافق احتمالی ترکیه و انگلیس درخصوص داعشی های انگلیسی شمال سوریه

سفیر ترکیه در لندن گفت دو کشور به دنبال رسیدن به مکانیسمی برای انتقال داعشی های انگلیسی شمال سوریه به انگلیس، پس از تسلط ارتش آنکارا به این نواحی هستند.

توافق احتمالی ترکیه و انگلیس درخصوص داعشی های انگلیسی شمال سوریه

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس ارزان همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، امید یالچین سفیر ترکیه در لندن گفت اگر مناطق شمال سوریه به دست ترکیه بیفتد، برای رسیدن به توافق با انگلیس در مورد داعشی های دارای تابعیت این کشور باید راه حل جدیدی اتخاذ گردد.

یالچین روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت، در حال حاضر توافقی بین دو کشور برای تسهیل بازگرداندن عناصر داعشی زندانی در ترکیه به انگلیس وجود دارد اما باید مکانیسم همکاری متفاوتی درخصوص افراد مرتبط با داعش که از انگلیس آمده اند ولی در بازداشتگاه های شمال سوریه نگه داشته می شوند، اعمال گردد.

این اظهارات در حالی بیان می گردد که ترکیه در حال تدارک دیدن عملیاتی علیه نیروهای کُرد ساکن شمال سوریه، پس از خروج نیروهای آمریکایی از این ناحیه است.

سفیر ترکیه در لندن گفت این عملیات موفقیت آمیز خواهد بود و منطقه ای امن برای جلوگیری از حملات شبه نظامیان کُرد مانند گروه YPG ایجاد خواهد نمود. همچنین برای بازگرداندن دو میلیون شهروند سوری به وطنشان طراحی شده است.

یالچین ضمن انتقاد از اعتراض انگلیس به آمریکا به خاطر خروج نیروهایش از شمال سوریه گفت ترکیه نیز در کنار انگلیس و آمریکا عضوی از ناتو است بنابراین این اقدام برای حفاظت از مرزهایش باید مورد حمایت قرار گیرد زیرا مرزهای ناتو نیز محسوب می شوند.

این دیپلمات ترک در ادامه گفت: یک سری دوگانگی ها درخصوص کاربرد بعضی مفاهیم وجود دارد. متحد کدام است؟ سازمان تروریستی کدام است؟ تمام این مفاهیم در سال های اخیر مغشوش شده اند.

یالچین اضافه کرد: طی سال های اخیر بارها به متحدان هشدار داده و به آن ها توصیه کردیم که نابودی یک گروه تروریستی توسط یک گروه تروریستی دیگر اشتباه و خطرناک است. ما میلیون ها بار اوضاع را توضیح دادیم. اما به خصوص آمریکایی ها به هشدارها و توصیه های ما گوش نکردند.

یالچین در اعتراض نسبت به توئیت های اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: ما سیاست هایمان را بر اساس پیغام های توئیتری زیگزاگ مشخص نمی کنیم. عملیات خود را بر اساس اولین پیغام [ترامپ] طراحی نکردیم و بر اساس پیغام دوم [او] تغییری در آن ایجاد نکردیم. سیاست های ما بر اساس نگرانی های امنیتی است.

سفیر ترکیه در مورد داعشی های حاضر در بازداشتگاه های شمال سوریه گفت، ترکیه با همکاری متحدانش قادر به مدیریت این چالش خواهد بود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه اعلام نمود عملیات ارتش این کشور علیه کردهای سوریه ممکن است هر لحظه شروع گردد. وی این اظهارات را ساعاتی پس از آن مطرح نمود که واشنگتن اعلام نمود نیروهای نظامی خود را از مناطق مرزی سوریه و عراق خارج می نماید.

هشدار دوباره رئیس جمهور ترکیه درباره احتمال شروع عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه در شرایطی مطرح شده که پیشتر رسانه ها از استقرار تجهیزات نظامی و نظامیان ترکیه در مرز شمالی سوریه خبر داده بودند.

از سوی دیگر نیروهای کُرد دموکراتیک سوریه (SDF) ضمن اعلام شروع روند خروج ارتش آمریکا از بخش هایی از سوریه اعلام نمودند: نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکردند و نیروهای خود را از مناطق مرزی با ترکیه خارج کردند و ترکیه هم اکنون برای عملیات حمله به شمال و شرق سوریه آماده می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 440

به "توافق احتمالی ترکیه و انگلیس درخصوص داعشی های انگلیسی شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق احتمالی ترکیه و انگلیس درخصوص داعشی های انگلیسی شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید