بزرگراه اردبیل-سرچم روزنه ای به سمت مالی پویا ، پروژه ای که بعد از سال ها تعلیق بالاخره کلید خورد

به گزارش مجله پارمیسفان، تکمیل پروژه بزرگراه اردبیل-سرچم به واسطه اتصال استان به شبکه های آزادراهی کشور، نقش مهمی را در پیشبرد اهداف مالی منطقه خواهد داشت.

بزرگراه اردبیل-سرچم روزنه ای به سمت مالی پویا ، پروژه ای که بعد از سال ها تعلیق بالاخره کلید خورد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ صنعتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار از ، جاده سرچم اصلی ترین راه ارتباطی استان اردبیل به مرکز کشور و همچنین اتصال مرکز استان به شهر های جنوبی استان است، که چندی پیش با افزایش حجم ترافیک، توسعه و تبدیل این محور به بزرگراه چهارخطه ضرورت پیدا نموده و هم اکنون عملیات اجرایی آن با شتاب مطلوبی ادامه دارد.

با اذعان به اینکه طرح احداث محور اردبیل - سرچم به عنوان کوتاه ترین جهت برای اتصال استان به مرکز کشور از سال 1379 در دستور کار بوده، اما این محور نهایتا در سال 1390 و پس از گذشت چندین سال افتتاح شد که تکمیل و بهره برداری کامل از این محور نیز تا سال 1393 به طول انجامید.

قبل از افتتاح و بهره برداری از جاده سرچم، مردم استان سفر های خود را بیشتر از جهت اردبیل-آستارا و قزوین-تهران انجام می دادند که با افتتاح، تکمیل و رونق این جاده از سال 1393 تا به امروز تردد های استان به مرکز کشور و بالعکس از این محور انجام می گردد.

طول محور اردبیل-سرچم به 118 کیلومتر و طول جهت نهایی که به آزادراه تبریز-زنجان ختم می گردد 178 کیلومتر بوده و در مجموع و در محدوده کوهستانی نزدیک به مرکز استان اردبیل دارای 12 تونل و چند پل می باشد.

شایان ذکر است، اجرای باند دوم و قطعه یک پروژه جاده اردبیل-سرچم نیز از همان سال 1390 در شرف آغاز بود، که به گفته استاندار اردبیل به دلیل نبود اعتبارات کافی و حمایت مطلوب از سوی دولت، در حالت تعلیق به سر می برد که نهایتا در سال 1397 با اختصاص بودجه کافی این پروژه کلید خورد.

اکبر بهنام جو استاندار اردبیل در تشریح آخرین شرایط پروژه دوبانده کردن جاده اردبیل-سرچم به خبرنگار از ، گفت: این جاده در کنار دیگر پروژه های عمرانی استان با جدیث هرچه تمام تر در بحث تخصیص اعتبار از ردیف بودجه ملی و محلی در دست اجرا بوده که سعی ما بر تکمیل و بهره برداری سریع از پروژه مذکور می باشد.

بهنام جو با اشاره به اهمیت جاده اردبیل-سرچم در ارتباطات راه و جاده ای گفت: این محور همانطور که معین بوده، یکی از محور های اصلی استان برای حمل و نقل مسافری و کالا است، که برای ارتباط با استان های همجوار و کشور های همسایه این محور بسیار حائز اهمیت و پرنقش است.

او با تاکید بر تکمیل و راه اندازی باند دوم اردبیل-سرچم گفت: خوشبختانه در حال حاضر پروژه چهارخطه کردن اردبیل-سرچم، تکمیل جاده سه راهی صحرا-مشگین شهر، چهارخطه کردن جاده گرمی-بیله سوار و جهت رضی به امیرکندی از جمله پروژه هایی است که یا در شرف اتمام و بهره برداری بوده یا با شتاب قابل قبول در دست اقدام و اجرا می باشد.

استاندار اردبیل در پاسخ به سوال ما در ارتباط با تاخیر 8 ساله در چهارخطه کردن محور مواصلاتی اردبیل-سرچم اظهار کرد: متاسفانه نبود اعتبارات کافی و حمایت مطلوب از سوی دولت از مهمترین مسائل این پروژه در دست اقدام بود، که خوشبختانه در سال 1397 با اختصاص بودجه کافی این پروژه در منطقه کلید خورد و هم اکنون نیز با وجود فصل زمستان عملیات اجرایی آن در بخش های مختلف ادامه دارد.

به گفته بهنام جو با تکمیل و راه اندازی کامل پروژه چهارخطه اردبیل-سرچم حوزه مالی و گردشگری استان تحول عظیمی را به خود خواهند دید، که به تبع سایر حوزه های مهم منطقه نیز تحت تاثیر مثبت این اقدام قرار می گیرند.

علی یوسف زاده معاون مهندسی و ساخت راه و شهرسازی استان اردبیل در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ،گفت: با توجه به آورده های مالی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری و سایر حوزه های استان اردبیل، تکمیل چهاربانده کردن جاده سرچم-اردبیل نقش مهمی را در افزایش ایمنی تردد ایفا خواهد نمود.

او با بیان اینکه چهارخطه کردن اردبیل-سرچم به طول 174 کیلومتر می باشد، اضافه نمود: 124 کیلومتر از این جهت در حوزه استان اردبیل، 38 کیلومتر در استان آذربایجان شرقی و نهایتا 12 کیلومتر باقی مانده در استان زنجان واقع شده است.

او توضیح داد: قطعات یک و دو پروژه یا همان کیلومتر 35-0 دارای پیشرفت فیزیکی 65 درصدی است، که از این قطعات تا کیلومتر 17 به غیر از داخل روستای آراللو؛ که به جهت وجود تاسیسات آب، برق و گاز و همچنین عدم جابجایی آن ها با مشکل روبرو شده است، دارای پیشرفت فیزیکی 95 درصدی بوده و در مرحله تکمیل و بهره برداری است.

این مسئول یادآور شد: باتوجه به اولویت سربالایی بودالالو و مسائل ناشی از تردد مردم علی الخصوص در فصل زمستان، محدوده مذکور نیز به طول 4 کیلومتر در مرحله تکمیل نواقصات لایه آسفالت، خط کشی و علائم ایمنی می باشد.

یوسف زاده گفت: بقیه جهت با اولویت کیلومتر 17 تا تقاطع هیر و در ادامه تا بودالالو و در نهایت تکمیل قطعات یک و دو در دست اجرا و تکمیل است.

او ادامه داد: قطعات سه و چهار پروژه نیز به طول 55 کیلومتر حد فاصل کیلومتر 35 تا 90 توسط شرکت ساخت و توسعه زیربنا های حمل و نقل کشور به پیمانکار واگذار که عملیات اجرایی قطعه سه آن به طور کامل آغاز شده و قطعه چهار نیز باتوجه به معین شدن پیمانکار در مرحله مبادله موافقتنامه جهت آغاز عملیات اجرایی می باشد.

به گفته معاون مهندسی و ساخت راه و شهرسازی ادامه جهت از کیلومتر 90 تا 174 به طول 84 کیلومتر به مهندسان مشاور واگذار شده است که در مرحله انجام مطالعات واقع شده است.

تکمیل و بهره برداری از پروژه چهارخطه اردبیل-سرچم شاید در وهله اول برای همه مردم استان به منزله وقوع کاهش بار تصادفات جاده ای، جرحی و فوتی در این محور به دلیل کوهستانی و دو بانده بودن باشد، اما با افتتاح و تکمیل پروژه مذکور در واقع علاوه بر کاهش تصادفات در این جاده شاهد رونق گردشگری، مالی و کشاورزی و صنعتی در منطقه خواهیم بود که این مهم، رونق اقتصاد استان را مستقیما تحت تاثیر قرار می دهد.

سرهنگ سیدمحمد صفوی رئیس پلیس راه استان اردبیل در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار از ، ضمن اشاره به آمار تصادفات از سال 93 تا به اکنون در محور اردبیل-سرچم گفت: از سال 93 تا سال گذشته 69 فقره تصادفات منجر به فوت در این محور اتفاق افتاده است که انتظار می رود با چهارخطه کردن جهت اردبیل-سرچم و کاهش بار ترافیکی شاهد کاهش میزان تصادفات جرحی و فوتی باشیم.

او با اشاره به اینکه تعداد تصادفات جرحی در این محور از ابتدای تاسیس تا سال 97 حدود 89 فقره بوده اضافه نمود: در سال 93، 29 فقره، سال 94، 20 مورد، سال 95، 16 فقره، سال 96، 11 مورد و در پارسال 13 مورد تصادفات منجر به جراحت در محور اردبیل-سرچم داشتیم که علت قریب به اکثریت این تصادفات، سبقت غیرمجاز یا خواب آلودگی رانندگان شناسایی شده است.

رئیس پلیس راه استان اردبیل ضمن تاکید بر تسریع در فرایند اجرای پروژه مذکور در دست اقدام گفت: امیدواریم با تکمیل و بهره برداری کامل از این پروژه، شاهد کاهش بار تصادفات به میزان چشمگیری در محور اردبیل-سرچم باشیم.

صفوی این محور را مهم ترین جهت دسترسی به مرکز کشور دانسته و اظهار کرد: باتوجه به اینکه از سال 1393 تا به اکنون شاهد فقرات زیادی از تصادفات فوتی و جرحی در محور اردبیل-سرچم بودیم، اما طی سال های مختلف با اعمال قوانین هدایت و رانندگی توسط همکاران پلیس راه استان توانستیم تا حد قابل قبولی از بار تصادفات در این محور بکاهیم.

او ضمن تاکید بر رعایت هرگونه موارد قانونی هدایت و رانندگی در تمامی جهت ها علی الخصوص جهت اردبیل-سرچم یادآور شد: در نیمه نخست سالجاری طبق آمار های در دست میزان تلفات جانی در محور اردبیل-سرچم، به حداقل مقدار خود رسیده است که در این موضوع نصب بنر های هشداردهنده، ترویج فرهنگ صحیح رانندگی و تجهیز جهت به علائم هدایت و رانندگی لازم بسیار حائز اهمیت و موثر بوده است.

رئیس پلیس راه استان ضمن توصیه به رانندگانی که قصد تردد را در فصل زمستان در محور سرچم دارند، گفت: احتیاج است تا رانندگانی که در فصل زمستان قصد تردد از این محور را دارند تا قبل از بهره برداری باند دوم این جاده تجهیزات کامل را به همراه داشته باشند تا پلیس راه استان نیز در خدمات دهی به مسافران و رانندگان در این جهت با مسائل روبرو نباشد.

علی رحمتی با اشاره به اینکه جاده اردبیل-سرچم یکی از محور های مواصلاتی مهم استان بوده، اظهار کرد: تردد وسایل نقلیه ای که قصد سفر به پایتخت کشور از استان اردبیل را دارند، بیشتر از این محور صورت می گیرد که بعضی نواقصات و نارسایی های این جاده از زمان افتتاح تا به اکنون رفع شده و با چهارخطه شدن این جاده شاهد کاهش این نواقصات خواهیم بود.

کلام آخر

برخورداری یک منطقه از زیرساخت های مناسب جاده ای و حمل و نقل، شاید یکی از امتیازات مثبت در راستای دست یابی به مالی پویا و پیشبرد اهداف مالی در آن منطقه باشد، که خواه یا ناخواه سایر حوزه ها را نیز تحت الشعاع خود قرار می دهد.

استان اردبیل به لحاظ برخورداری از تاسیسات گردشگری مناسب بیشتر از سایر مناطق به فراهم سازی زیرساخت های جاده ای احتیاجمند است، که بعد از افتتاح جاده اردبیل-سرچم، در کنار بعضی مسائل جاده ای، رونق خوبی را در این منطقه شاهد بودیم و امید است تا با چهارخطه شدن این محور، در کنار رونق حضور گردشگران، شاهد کاهش بار تصادفات جاده ای در این محور نیز باشیم.

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 775

به "بزرگراه اردبیل-سرچم روزنه ای به سمت مالی پویا ، پروژه ای که بعد از سال ها تعلیق بالاخره کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگراه اردبیل-سرچم روزنه ای به سمت مالی پویا ، پروژه ای که بعد از سال ها تعلیق بالاخره کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید