ایجاد تعاونی سهامی عام استقلال و پرسپولیس در گام اول

به گزارش مجله پارمیسفان به نقل از اتاق تعاون ایران، ماشاالله عظیمی دبیرکل و عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران با اشاره به برگزاری نشست آنالیز ابعاد علمی و اقتصادی واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، ابراز داشت: اتاق تعاون در هیات واگذاری از پیشنهادات مردم پایه و هوادارمحور در خصوص واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال حمایت می نماید.

ایجاد تعاونی سهامی عام استقلال و پرسپولیس در گام اول

عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران بیان داشت: در حال حاضر بخش های علمی و اقتصادی کشور پیشنهاد تعاونی سهامی عام را برای هر دو باشگاه به صورت مجزا با شخصیت حقوقی مستقل ارائه کردند.

عظیمی ضمن تاکید بر تجربیات موفقی در این خصوص وجود دارد، گفت: این تجربیات با مقررات و ظرفیت های کشور سازگاری دارد و با تطبیق و شبیه سازی برخی الگوی های موفق امکان شیوه تعاونی سهامی عام در ایران را میسر می نماید.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه به جمع سپاری با رویکرد تعاونی سهامی عام به عنوان کم نقص ترین روش واگذاری اشاره نمود و گفت: جمع سپاری راهبردی ارزشمند است و باید در نظر داشت که یکی از روش های تامین مالی، تامین مالی جمعی است.

عظیمی با بیان اینکه تنوع در روش ها، راحتی تامین مالی و سهولت اداره باشگاه ها از جمله قابلیت های تعاونی سهامی عام است، اضافه نمود: مدل تعاونی تاکید بر اداره حرفه ای، هوشمندانه، اقتصادی، تخصصی، مردمی، دموکراتیک و کاملا رقابتی دارد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: کسانی که اداره باشگاه ها را بر عهده می گیرند، می بایست از اهلیت اداره کردن، برخوردار باشند.

وی در معرفی ویژگی های اقتصاد تعاونی بیان داشت: شفاف سازی و ممانعت از بروز فساد از مشخصه های بارز فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در اقتصاد تعاونی است.

عظیمی در ادامه به آنالیز اقتصاد در بخش های مختلف پرداخت و ابراز داشت: در دنیای امروز اقتصاد توریسم، اقتصاد حمل و نقل، اقتصاد سلامت و اقتصاد ورزش جایگزین مناسبی برای فراوری کالا و نفت شده است که به جرات می توان گفت اقتصاد ورزش سایر اقتصادها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی یادآور شد: از نگاه فدراسیون های جهانی، دولتی اداره شدن باشگاه های ورزشی وجه عقلایی و حرفه ای ندارد همچنین اساس اصل 44 قانون اساسی تاکید بر خروج دولت از تصدی گری و ماندن در صندلی حاکمیتی دارد از این رو تاخیر در واگذاری به صلاح کشور، مردم و دولت نیست.

عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران، بخش تامین مالی را ساده ترین بخش این فرآیند توصیف کرد و گفت: به نظر اتاق تعاون بخش تامین مالی برای خرید باشگاه ها، ساده ترین راه چاره این مسئله است به شرطی که پیشنهادات جدید، نو و علمی با حمایت جدی دولت و سازمان های ذی ربط همراه گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 122

به "ایجاد تعاونی سهامی عام استقلال و پرسپولیس در گام اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد تعاونی سهامی عام استقلال و پرسپولیس در گام اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید