مقرون به صرفه فروشی قیمت بلیت هواپیما تخلف است؟

به گزارش مجله پارمیسفان، رییس سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد که خط قرمز برای ما امنیت پرواز و مسافران است و مقرون به صرفه فروشی تا جایی که آسیبی به این مسئله نزند، اشکالی ندارد و رقابت بین ایرلاین هاست.

مقرون به صرفه فروشی قیمت بلیت هواپیما تخلف است؟

به گزارش خبرنگاران، طی روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه به ایرلاین ها و آژانس های مسافرتی داخلی کتبا اعلام شده باید حداقل قیمت 600 هزار تومانی برای پروازهای داخلی را رعایت نموده و از آن پایین تر نیایند.

این موضوع واکنش های متعددی را در پی داشت از جمله اینکه چرا سازمان هواپیمایی کشوری به این مسئله ورود پیدا نمی کند و مگر مقرون به صرفه فروشی قیمت بلیت هواپیما هم جرم است؟

محمد محمدی بخش -رییس سازمان هواپیمایی کشوری- در گفت وگو با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: این سازمان به عنوان دستگاه حاکمیتی مخالفتی با کاهش قیمت بلیت هواپیما و مقرون به صرفه فروشی آن ندارد به شرط آنکه امنیت پرواز و مسافران هوایی به مخاطره نیافتد.

وی اضافه کرد: هزینه های ثابت هر ساعت پرواز با جدول ماتریکسی معین شده و در هر پروازی با هر هواپیمایی تعیین است که حداقل قیمت بلیت هواپیما باید چقدر باشد. بنابراین قیمت گذاری پایین تر از آن به این معنی خواهد بود که در آینده بسیار نزدیک آن شرکت ورشکسته می گردد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: نگرانی اصلی در این زمینه این است که کاهش قیمت یا مقرون به صرفه فروشی غیر منطقی هم نشان دهنده صرف نظر کردن یک ایرلاین از یکی از آیتم های مربوط به هزینه های ثابت مانند سوخت، مالیات، نکات مربوط به مسائل ایمنی و ... است و اگر قیمت بلیت هواپیما بیش از حد کاهش پیدا کند سازمان هواپیمایی ورود پیدا خواهد نمود چرا که در این صورت نشان می دهد از مسائل مربوط به ایمنی که خط قرمز ماست صرف نظر شده است چرا که یک پرواز بدون سوخت یا مسائلی مانند پرداخت مالیات و عوارض نمی تواند انجام گردد.

محمدی بخش گفت: اگر رقابت لحظه ای به وجود بیاید و در موردی خاص مانند زمانی که از کل جایگاه های یک پرواز تعداد کمی به جای مانده باشد، کاهش قیمت آن هم در صورتی که به مسائل ایمنی و امنیت پرواز و مسافران آسیبی نزند، مسئله ای ندارد اما اگر بیش از این حد باشد مسلما ورود خواهیم کرد و با شرکت متخلف برخورد می کنیم.

وی با بیان اینکه مسئله ما درباره کاهش بیش از حد قیمت بلیت هواپیما یک موضوع صرفا بازرگانی و مالی نیست، توضیح داد: در چنین شرایطی که حداقل قیمت پرواز برای جهتهای داخلی تعیین و روشن است به عنوان مثال قیمت 150 هزار تومانی یک پرواز نگران کننده است. گرچه حداقل قیمت پرواز برای جهتهای داخلی و بسته به هزینه های ثابتی که ممکن است برای هر پروازی در هر جهتی متفاوت باشد، عدد یکسانی نباشد اما این مسئله به دقت مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در روزهای گذشته شاهد این مسئله بودیم که قیمت بلیت هواپیما از قیمت بلیت اتوبوس در همان جهت کمتر بود و این نکته است که نگرانی ما را بر می انگیزد و باید به آن ورود پیدا کنیم. در غیر این صورت کاهش یا افزایش قیمت بلیت هواپیما بستگی به عرضه و تقاضا دارد و رقابتی است که باید در این بازار و بین ایرلاین ها باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1972

به "مقرون به صرفه فروشی قیمت بلیت هواپیما تخلف است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقرون به صرفه فروشی قیمت بلیت هواپیما تخلف است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید