اتهام جدید به اردوغان

به گزارش مجله پارمیسفان، ایسنا نوشت: شماری از سازمان های حقوق بشری نزدیک به جریان فتح الله گولن، دولت اردوغان را به نقض فاحش حقوق مدنی و آدم ربایی در خارج از کشور متهم کردند و شواهد امر را طی گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل فرستادند.

اتهام جدید به اردوغان

چند سازمان مدنی که رویکردهای حقوق بشری دولت اردوغان در ترکیه را بررسی کرده اند، نتیجه را در قالب گزارشی تفصیلی به شورای حقوق بشر سازمان ملل فرستاده اند.

در این گزارش آمده که گرچه رفتارهای دولت اردوغان در داخل کشور ناقض حقوق بین الملل است اما عوامل آنکارا به خارج از مرز نیز دست انداخته و برای ربودن مخالفان اقدام کرده اند.

این گزارش که روزنامه آلمانی دی ولت آن را منتشر کرده، از سوی بنیاد تعلیم، تربیت و تطابق تهیه شده و از 31 مورد ربایش پیروز در خارج از ترکیه با هماهنگی رژیم اردوغان خبر می دهد.

گزارش می گوید این افراد از کشورهای مالزی، پاکستان، قزاقستان، کوزوو، مولداوی، آذربایجان، اوکراین، گابن و میانمار، به سفارش دولت ترکیه ربوده شده اند و یک مورد تلاش برای ربایش فردی در مغولستان در تابستان 2018 با کمک پلیس این کشور ناکام مانده است.

بنیاد تعلیم، تربیت و تطابق در سوئیس واقع شده است و همکاران آن به جنبش خدمت (هیزمت) فتح الله گولن، واعظ دینی نزدیک هستند.

بنیاد آموزش و گفت وگو و جمعیت مدافعان حقوق بشر در گزارش مشترکی گفته اند: هرکس از اردوغان انتقاد کند، خطری بالقوه است که یا باید به زندان برود یا ساکت بماند. هر شکل از مخالفت انگ حمایت از تروریسم را می خورد.

منتقدان و مخالفان مورد نظر، وابستگان جنبش گولن یا گروه ها و احزاب کرد هستند. رئیس جمهوری ترکیه فتح الله گولن را طراح کودتای ناکام نظامی در سال 2016 می داند.

بنیاد آموزش و گفت وگو نماینده جنبش گولن در آلمان است. جمعیت مدافعان حقوق بشر در کلن نیز در سال 2018 از سوی یک دیپلمات پیشین ترک تاسیس شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل از سال 2007 به طور ادواری، اوضاع حقوق بشر در کشورهای عضو و پایبندی آنها به تعهدات شان را بررسی می کند. بررسی وضعیت ترکیه قرار است در سال 2020 انجام گیرد.

جنبش خدمت که نوع دوستی، آموزش و کار را بین مسلمان ها تبلیغ می کند، در ترکیه میلیون ها پیرو دارد. این جنبش در پلیس، دستگاه قضائی و امنیتی و حتی حزب حاکم عدالت و توسعه، طرفداران و وابستگانی دارد. دولت ترکیه پس از شکست کودتای سال 2016 هزاران نظامی، دانشگاهی، مامور پلیس، قاضی، خبرنگار و کنشگر مدنی را به اتهام وابستگی به این جنبش، بازداشت، اخراج یا منفصل خدمت کرده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 433

به "اتهام جدید به اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام جدید به اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید