آثار مالی فعال شدن مکانیسم ماشه

به گزارش مجله پارمیسفان، کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی مالی با تاکید بر اینکه فعال شدن مکانیسم ماشه، منجر به بازگشت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد، گفت: تحریم های سازمان ملل از نظر عمق و تاثیر مالی در مقایسه با تحریم های آمریکا، بسیار بسیار کم اثر است.

آثار مالی فعال شدن مکانیسم ماشه

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ تراکت گلاسه فوری از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حسین حاجیلو کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی مالی در گفت وگو با فارس درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و آثار مالی آن گفت: مکانیسم ماشه یا مکانیسم حل اختلاف که در برجام تعبیه شده است، مکانیسمی است که بر اثر فعال شدن آن و طی کردن مراحلش که مجموعا حدود 65 روز طول می کشد، موجب بازگشت قطعنامه های گذشته ای که علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شده بود، می شود. در واقع، مکانیسم ماشه منجر به بازگشت 4 قطعنامه تحریمی علیه ایران می شود که مهمترین آنها قطعنامه 1929 است که در سال 2010 صادر شده است .

وی با تاکید بر اینکه برای متوجه شدن آثار این تحریم ها، باید کمی درباره تحریم ها اطلاعات داشته باشیم، گفت: همانطور که آگاه هستید تحریم هایی که در 10-15 سال گذشته علیه ایران وضع شده، سه منشا اصلی داشته است: 1-تحریم های آمریکا، 2-تحریم های اتحادیه اروپا و 3-تحریم های شورای امنیت سازمان ملل .

مهمترین تحریم ها علیه ایران، تحریم های آمریکاست

حاجیلو اضافه نمود: از منظر مالی، مهمترین تحریم ها علیه ایران، تحریم های آمریکاست. دلیل این موضوع هم این است که هم گستردگی بسیار زیادی نسبت به سایر تحریم ها دارد و هم دولت آمریکا به واسطه ابزارهای اعمال قدرتی که در صحنه اقتصاد دنیای دارد، می تواند این تحریم ها را اعمال کند و فشار مالی علیه ایران وارد کند .

این کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی مالی ادامه داد: در مرحله بعدی، تحریم های اتحادیه اروپاست که البته نکته مهم این است که بود و نبود تحریم های اتحادیه اروپا تفاوت خاصی نمی کند زیرا هم این اتحادیه پیروی کاملی از دولت آمریکا دارد و هم بخش خصوصی فعال در اروپا مانند سایر بخش های خصوصی در دنیا، تحریم های آمریکا را مهمتر می دانند و از این تحریم ها، تبعیت جدی دارند. لذا در ماه های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها، مشاهده می کنید شرکت های اروپایی و بخش های مختلف مالی اروپا به تبعیت کامل از تحریم های آمریکا مبادرت کردند و همکاری با ایران را قطع کردند. مثلا شرکت توتال کمتر از یک ماه بعد از خروج آمریکا از برجام، از ایران خارج شد .

تحریم های سازمان ملل بسیارکم اثرتر از تحریم های آمریکاست

وی با اشاره به اینکه حالا با فعال شدن مکانیسم ماشه، شاهد بازگشت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل خواهیم بود، گفت: تحریم های سازمان ملل از نظر عمق و تاثیر مالی در مقایسه با تحریم های آمریکا، بسیار بسیار کم اثر است. به عنوان نمونه، در تحریم های سازمان ملل هیچ تحریم نفتی یا گازی یا صنایع دیگرمان یا بخش های دیگر اقتصادمان را نداریم. این در حالی است که آمریکا تقریبا با دستور اجرایی جدید، کلیه بخش های مالی مهم کشورمان را تحریم نموده است .

حاجیلو افزود: همچنین در تحریم های سازمان ملل هیچ تحریم مهم بانکی نداریم، صرفا بانک سپه ما در لیست این تحریم ها واقع شده است و این تحریم مجدد بر می شود. این در حالی است که الان کل نظام بانکی ما تحت تحریم آمریکا واقع شده است و تقریبا هیچ تعامل رسمی بین نظام بانکی ایران و نظام بانکی بین الملل وجود ندارد. لذا از نظر مالی انتظار نداریم بازگشت تحریم های سازمان ملل هیچ اثری داشته باشد . صرفا مسئله از لحاظ دیپلماتیک و فشار رسانه ای و جو روانی هست که می توانند ایجاد نمایند، با این ادعا که دوباره اجماع دنیای علیه ایران ایجاد شده است، می توانند فضاسازی نمایند. با این وجود، باز هم با توجه به نحوه مدیریتی که در یک سال و نیم اخیر در بازار مالی داشتیم، این موضوع هم اثر زیادی نمی تواند روی کشور داشته باشد .

این کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی مالی با تاکید بر اینکه دلیل اصلی بازگشت مجدد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های مرتبط بخاطر مکانیسم غلط تعبیه شده در برجام یعنی مکانیسم ماشه است، گفت: در مکانیسم ماشه، حق وتو از کشورهای دارای حق وتو سلب شده است. در نتیجه، چین و روسیه که در این قضیه قطعا طرف ایران هستند، نمی توانند از حق وتوی خود استفاده نمایند. لذا بازگشت تحریم ها نشاندهنده اجماع دنیای علیه ایران نیست و بسته به کار دیپلماتیکی که انجام شود، می تواند فشارها را کاهش دهد .

بازگشت تحریم های سازمان ملل از لحاظ مالی چندان نگران نماینده نیست

وی اضافه نمود: در مجموع، از منظر مالی، اتفاقی قرار نیست علیه کشورمان صورت گیرد و سطح تحریم ها، سطح بسیار کمی است. بخواهیم مقایسه کنیم، آن چیزی که در قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران وجود دارد، در سطح تحریم های آمریکا علیه ایران در سال 2008 است. یعنی آن تحریم های که از آن سال تا به امروز علیه ایران اعمال شده است، اینها همه تحریم های آمریکا بوده است. بنابراین بازگشت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل از لحاظ مالی چندان نگران نماینده نیست .

حاجیلو در انتها تاکید نمود: بنابراین تصور بعضی افراد درباره اینکه بازگشت تحریم های شورای امنیت به معنای وارد شدن شوک مالی به کشور است، اشتباه است و ما در نقطه ای قرار داریم که می توانیم به طور کامل این موضوع را مدیریت کنیم .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 774

به "آثار مالی فعال شدن مکانیسم ماشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار مالی فعال شدن مکانیسم ماشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید